Bolivia declară starea de urgenţă pe fondul blocajelor rutiere şi al protestelor

Preşedintele Boliviei Rodrigo Paz a declarat starea de urgenţă în urma unor săptămâni de proteste şi blocaje rutiere care au provocat penurii de alimente, combustibil şi produse medicale.
Măsura permite intervenţia forţelor armate pentru restabilirea ordinii şi redeschiderea drumurilor, pe fondul intensificării demonstraţiilor antiguvernamentale legate de costul vieţii.
Paz a declarat starea de urgenţă în urma unor săptămâni de proteste antiguvernamentale şi blocaje rutiere care s-au intensificat, degenerând într-o criză politică mai amplă, au relatat sâmbătă mass-media.
Protestele, susţinute de sindicatele muncitorilor şi de agricultori, au cerut demisia lui Paz pe fondul creşterii costului vieţii şi al presiunii economice, potrivit CNN.
Blocajele au provocat penurie de alimente, combustibil şi provizii medicale în anumite părţi ale ţării şi au perturbat activitatea economică în ultimele 50 de zile.
Într-un discurs televizat, Paz a declarat că a ordonat instituirea stării de excepţie pentru a restabili accesul la drumurile ţării.
„Bolivienii nu pot continua să fie ostatici ai blocajelor care îi împiedică să lucreze, să studieze, să primească îngrijiri medicale, să se aprovizioneze şi să-şi aducă hrană acasă”, a spus el.
Declaraţia deschide calea pentru desfăşurarea forţelor militare în vederea restabilirii ordinii la nivel naţional.