Bolojan l-a dat jos pe Hubert Thuma de la şefia PNL Ilfov. Baronul se dezlănţuie: Se crede în distopiile lui Orwell

Liderul grupării anti-Bolojan din rândul liberalilor, Hubert Thuma, a fost dat jos din funcţia de preşedinte PNL Ilfov, marţi, în şedinţa Biroului Permanent Naţional convocată după ce Guvernul Veştea a picat la vot în Parlament.
Deloc surprinzător, baronul de Ilfov a anunţat că va contesta măsura în instanţă.
În locul său a fost numit Marian Petrache.
Redăm mai jos postarea lui Thuma intitulată „Epurarea":
Epurările politice din timpul comunismului au fost un coşmar pe care România l-a plătit cu decenii de suferinţă. S-a terminat totul în decembrie '89, iar imediat după, un mare om politic a exprimat chintesenţa democraţiei prin următoarea frază „Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine”. Cineva ar trebui să-i spună domnului Bolojan că acel regim a picat pentru că ce numeşte el reformă seamănă surprinzător de mult cu frica.
Azi am fost dat afară din partidul în care am câştigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot. Nu prin numire, nu prin relaţii, ci prin vot. Spre deosebire de domnul Bolojan, care a fost prefect prin numire, secretar general al Guvernului prin numire, prezent în consilii de administraţie prin numire, eu nu am ocupat niciodată o funcţie numită politic. Am ocupat funcţii pentru care cetăţenii şi-au dat acordul explicit, cu ştampila pe buletin.
Acum, omul care a trăit din sinecurile pe care azi le critică îmi cere să renunţ la mandatul pentru care cetăţenii m-au votat. Nu o voi face.
Domnul Ilie Bolojan se crede în distopiile lui Orwell şi are impresia că unii sunt mai egali decât alţii, iar diferenţa de opinie este o crimă care se pedepseşte.
Se înşală. Şi o să afle.
Statutul PNL e clar: Ca preşedinte de filială, demisia se solicită de Biroul Politic Judeţean Ilfov. Azi, în PNL Ilfov, am susţinerea fiecăruia dintre colegii cu care am construit această filială. De aceea nu am demisionat şi nu o voi face. Voi folosi toate căile legale pentru a împiedica un abuz să se îmbrace în procedură.
Iar pentru cine ţine socoteala: După această epurare, PNL, cel mai puternic partid de dreaptă din România, ajunge să conteze la fel de puţin ca USR. De la 15%, la 10%
Ăsta e preţul „reformei": Un PNL mai mic, mai slab, şi mai singur, dar mai ascultător.
Eu nu am intrat în politică pentru jocuri. Am intrat pentru reprezentare. Sunt aici pentru cei 32 de primari (din cei 40 din judeţul Ilfov) cu care am mers din uşă în uşă în campanie şi pentru comunităţile din Ilfov cărora le-am câştigat încrederea împreună. Ei m-au ales. Ei mă ţin aici. Şi pentru ei rămân şi lupt.
PS: O ultimă observaţie, am fost daţi afară din PNL pentru că, chipurile, eram prea apropiaţi de PSD. Între timp, domnul Bolojan declară azi, după consultările de la Cotroceni, că ar susţine un guvern minoritar construit în jurul PSD.
Colegii mei au susţinut un guvern condus de un premier PNL, până mai ieri, al doilea om din partid.
Deci întrebarea e simplă: Cine sunt, de fapt, psd-iştii din PNL?