Delegaţia Iranului părăseşte Elveţia după 18 ore de discuţii cu SUA

Delegaţia iraniană condusă de preşedintele Parlamentului, Mohammad Bagher Qalibaf, a părăsit luni Elveţia şi s-a îndreptat spre Teheran după încheierea a aproape 18 ore de negocieri intensive cu oficiali americani la Summitul de la Lacul Lucerna, desfăşurat la Burgenstock, potrivit postului de ştiri de stat IRIB.
Qalibaf, care acţionează ca principal negociator al Teheranului, a plecat împreună cu consilierii săi de rang înalt după încheierea discuţiilor cu miză ridicată.
Mediatorii invocă progrese
Qatar şi Pakistan, care au avut rol de mediatori, au caracterizat discuţiile drept desfăşurate într-o „atmosferă pozitivă şi constructivă”, care a generat „progrese încurajatoare” în direcţia soluţionării unor dispute de lungă durată.
Cele două state au facilitat comunicarea dintre Washington şi Teheran pe parcursul acestei noi iniţiative diplomatice, relatează YeniŞafak.
A fost stabilită o foaie de parcurs
Părţile au convenit să instituie mai multe mecanisme instituţionale menite să avanseze negocierile, inclusiv formarea unui Comitet la Nivel Înalt şi a unor grupuri de lucru tehnice specializate pentru gestionarea aspectelor specifice de implementare.
Negociatorii au adoptat, de asemenea, o foaie de parcurs pe 60 de zile, destinată să structureze progresul către un acord cuprinzător, potrivit comunicatului comun.
Se preconizează că discuţiile tehnice vor continua mai târziu în această săptămână pentru a aborda diferenţele rămase, grupurile de lucru urmând să se concentreze asupra detaliilor concrete ale potenţialului acord.
Continuarea negocierilor la nivel tehnic indică faptul că, deşi au fost stabilite cadre generale de înţelegere, mai este necesară o muncă tehnică substanţială înainte ca un acord final să poată fi încheiat.