Donald Trump, avertizat de Serviciile americane de Informaţii că Israelul ar putea submina acordul de pace cu Iranul

Donald Trump, Benjamin Netanyahu (Getty Images)
Redacţia
20.06.2026
Donald Trump, Benjamin Netanyahu (Getty Images)
Redacţia
20.06.2026

Agenţiile de informaţii americane au avertizat administraţia Trump că este probabil ca premierul israelian Benjamin Netanyahu să ia măsuri care ar putea submina eforturile lui Trump de a ajunge la un acord de pace cu Iranul, relatează The Washington Post, citând oficiali americani actuali şi foşti.

Potrivit informaţiilor de intelligence, Netanyahu, aflat sub o presiune politică intensă înaintea alegerilor de toamnă, intenţionează să continue operaţiunile militare împotriva Hezbollah în Liban — o încălcare directă a clauzei-cheie din memorandumul recent semnat, care prevede încetarea ostilităţilor în acea ţară.

Raportul de informaţii notează că supravieţuirea politică a lui Netanyahu depinde de ceea ce demonstrează publicului israelian. Potrivit unui oficial familiarizat cu documentul, „orice încetare a ostilităţilor sau retragere de trupe ar fi percepută în Israel drept o înfrângere pentru Netanyahu”.

Raportul descrie, de asemenea, nemulţumirea Israelului faţă de termenii memorandumului, pe care Tel Avivul îi consideră că subminează strategia sa de presiune maximă împotriva Teheranului.

Tensiunile dintre aliaţi se manifestă deja public. Miercuri, 17 iunie, Trump a declarat că a avut o „mică dispută cu Netanyahu în privinţa Libanului” şi a cerut liderului israelian să nu „dărâme clădiri de fiecare dată când Hezbollah intră”.

Casa Albă a transmis deja că nu va tolera sabotarea acordului. The Moscow Times relatează că vicepreşedintele J.D. Vance a declarat reporterilor că Trump este „singurul şef de stat din lume care simpatizează cu Israelul”, subliniind că preşedintele american „este conducătorul unei superputeri”.

„Dacă aş fi în guvernul israelian, nu aş ataca singurul aliat puternic pe care îl mai am”, a remarcat Vance.

„Bibi (Benjamin Netanyahu) se află într-o situaţie foarte dificilă. Îşi vede principalul rival, regimul iranian, devenind mai puternic cu sprijinul administraţiei SUA şi nu poate face nimic”, a notat Danny Cytrynovic, fost analist în cadrul serviciului militar de informaţii israelian.

Un oficial american anonim a avertizat, la rândul său, că „fără o retragere completă a trupelor israeliene, probabilitatea reluării luptelor între [armata israeliană] şi Hezbollah este practic garantată”.

Harrison Mann, fost ofiţer al armatei SUA şi analist al Defense Intelligence Agency, a enumerat instrumentele de presiune pe care Washingtonul le are asupra Israelului: SUA ar putea întrerupe livrările de muniţie şi combustibil pentru avioane, ar putea îngheţa schimbul de informaţii sau ar putea retrage trupele americane care apără spaţiul aerian israelian.

Totuşi, după cum a remarcat Aaron David Miller, cercetător senior la Carnegie Endowment for Internaţional Peace, preşedinţii americani nu au folosit niciodată aceste pârghii.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos