Hezbollah respinge un eventual armistiţiu care ar da Israelului mână liberă să atace Libanul

Secretarul general al Hezbollah, Naim Qassem, a respins duminică orice armistiţiu care ar oferi Israelului „libertate de acţiune” pentru a ataca Libanul, insistând asupra retragerii complete din teritoriile ocupate din sud.
Qassem a declarat că propunerile conform cărora Hezbollah ar înceta focul, în timp ce Israelul îşi păstrează libertatea de mişcare, reprezintă o formă de agresiune.
„Au spus că un armistiţiu înseamnă că Hezbollah nu va trage, în timp ce Israelul va rămâne liber să acţioneze, să ucidă oriunde vrea şi să avanseze oriunde vrea. Aceasta se numeşte continuarea agresiunii şi nu o vom accepta”, a spus el într-un discurs televizat, citat de YeniŞafak.
Liderul Hezbollah a adăugat că „nu există un astfel de lucru ca un armistiţiu cu libertate de mişcare pentru Israel”.
Un armistiţiu necesită „încetarea completă a agresiunii pe cale aeriană, terestră şi maritimă şi oprirea distrugerilor”, a afirmat el.
„Prezenţa continuă a armatei israeliene pe teritoriul libanez este imposibilă”, a spus Qassem, adăugând că nu există zone sigure şi că armata naţională trebuie să păstreze suveranitatea.
Poziţia Israelului
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat duminică, 21 iunie, că forţele sale nu se vor retrage din sudul Libanului, ignorând înţelegerea SUA–Iran privind suveranitatea.
Declaraţiile sale au venit după o escaladare majoră vineri şi sâmbătă, când forţele israeliene au lansat peste 200 de lovituri în Liban, susţinând că au vizat obiective Hezbollah, în timp ce infrastructura civilă a fost lovită.
Victime şi ocupaţie
Ministerul Sănătăţii din Liban a raportat că loviturile de la sfârşitul săptămânii au ucis 105 persoane şi au rănit peste 150, în timp ce atacurile israeliene au ucis peste 4.100 de persoane şi au rănit peste 12.000 de la 2 martie. Israelul continuă să ocupe zone din sudul Libanului, unele aflate sub control de decenii.