Iranul afirmă că activele îngheţate în valoare de 6 miliarde de dolari din Qatar vor fi deblocate în cadrul unui acord cu SUA

Preşedintele iranian Masoud Pezeşkian a declarat duminică, 21 iunie, că activele îngheţate în valoare de 6 miliarde de dolari deţinute în Qatar vor fi returnate Teheranului, odată cu începerea negocierilor tehnice cu Statele Unite în Elveţia pentru a pune capăt conflictului din Orientul Mijlociu care durează de mai multe luni.
Pezeşkian a adăugat că Republica Islamică nu va renunţa niciodată la dreptul său de a îmbogăţi uraniu.
Deblocarea activelor şi drepturile nucleare
Duminică, preşedintele iranian Masoud Pezeşkian a declarat că 6 miliarde de dolari din activele îngheţate deţinute în Qatar vor fi restituite Teheranului ca parte a unui acord preliminar cu Washingtonul.
YeniŞafak relatează că anunţul vine în contextul în care ambele naţiuni se pregătesc pentru negocierile tehnice din Elveţia menite să pună capăt conflictului din Orientul Mijlociu, care durează de mai multe luni, şi să redeschidă Strâmtoarea Ormuz.
„Odată cu începerea discuţiilor, cei 6 miliarde de dolari pe care îi avem în Qatar vor fi deblocaţi. Ceea ce este cert este că nu vom renunţa niciodată la dreptul nostru de a îmbogăţi uraniu, iar cealaltă parte va fi nevoită să accepte acest lucru”, a declarat Pezeşkian într-un comunicat difuzat de postul public de televiziune IRIB.
Negocierile din Elveţia
Delegaţiile SUA şi Iranului au sosit devreme în Elveţia pentru negocieri în cadrul unui memorandum de înţelegere semnat miercuri.
Discuţiile de la Burgenstock urmăresc să pună capăt războiului care a blocat această cale navigabilă strategică şi a ameninţat stabilitatea regională timp de multe luni.
Vicepreşedintele SUA, JD Vance, va conduce delegaţia americană, în timp ce preşedintele Parlamentului, Mohammad Bagher Qalibaf, şi ministrul de Externe, Abbas Araghchi, conduc echipa iraniană.
Potrivit unor surse diplomatice, mediatorii pakistanezi facilitează discuţiile dintre aceşti adversari de lungă durată.