Iranul îşi trimite principalul negociator în Oman pentru discuţii privind Strâmtoarea Ormuz

Preşedintele Parlamentului Iranului, Mohammad Bagher Qalibaf, negociatorul-şef în domeniul nuclear, a ajuns luni în Oman alături de ministrul de Externe Abbas Araghchi pentru discuţii privind noi aranjamente care să reglementeze strategica Strâmtoare Ormuz, potrivit postului public iranian IRIB.
Qalibaf a fost întâmpinat la sosire de ministrul de Externe al Omanului, Badr Albusaidi, pe aeroportul din Muscat, a relatat postul. Delegaţia s-a deplasat în Oman după ce a participat la negocieri-maraton cu reprezentanţi ai Statelor Unite în Elveţia şi după ce a făcut ceea ce presa iraniană a descris drept o „oprire necesară” la Teheran pentru coordonarea cu oficialii.
Cadrul privind Strâmtoarea Ormuz
Vizita are ca scop instituirea unor consultări comune între Teheran şi Muscat privind un nou cadru operaţional pentru această cale navigabilă, prin care tranzitează aproximativ o cincime din transporturile mondiale de petrol, relatează YeniŞafak.
Oficialii ambelor ţări au subliniat importanţa menţinerii securităţii regionale şi a asigurării navigaţiei neîngrădite prin strâmtoare şi prin căile navigabile internaţionale adiacente, potrivit presei de stat din Oman.
Agenţia oficială de presă a Omanului a transmis că cele două părţi au evidenţiat „importanţa valorificării actualului moment diplomatic pentru susţinerea eforturilor de pace şi consolidarea detensionării şi stabilităţii, în conformitate cu dreptul internaţional şi cu principiile bunei vecinătăţi”.
Comunicatul a subliniat, de asemenea, necesitatea menţinerii securităţii regionale şi a asigurării trecerii în siguranţă a traficului comercial prin acest punct strategic vital şi prin rutele maritime adiacente.
Context
Vizita la Muscat are loc la o zi după ce Qalibaf şi Araghchi au participat la 18 ore de negocieri cu reprezentanţi ai Statelor Unite în Elveţia, mediate de oficiali pakistanezi şi qatarezi. Discuţiile s-au concentrat asupra implementării unui memorandum de înţelegere semnat recent între Teheran şi Washington.
Potrivit agenţiei de presă de stat iraniene IRNA, Qalibaf urmează să aibă o întrevedere cu sultanul Omanului, Haitham bin Tariq, în timpul vizitei, pentru a discuta cooperarea bilaterală şi o coordonare regională mai amplă.
Întâlnirea este programată să încheie un intens maraton diplomatic de 48 de ore, care a purtat delegaţia iraniană de la negocieri de mediere desfăşurate în Europa până în sultanatul din Golf.