Kelemen Hunor i-a pus pe masă trei variante lui Nicuşor Dan şi i-a cerut să adopte "procedura de la Vatican"

Liderul UDMR Kelemen Hunor i-a vorbit marţi, la consultările de la Cotroceni, preşedintelui Nicuşor Dan despre cele trei posibile soluţii pentru ieşirea din criză: două implică învestirea unui guvern minoritar, cealaltă o majoritate fragilă. Însă, înainte de orice desemnare de premier, UDMR îi cere să lase timp partidelor până joi pentru negocieri.
"Sunt două variante pentru guvern minoritar. Prima variantă: un guvern minoritar PSD–UDMR–USR susţinut transparent de PSD, dar înţeleg că Grindeanu a respins această variantă. A doua variantă: guvern monocolor PSD susţinut de UDMR şi PNL şi, bineînţeles, tot grupul PNL, inclusiv cei care au făcut parte şi au votat guvernul Veştea, fiindcă altfel nu iese la socoteală, plus minorităţile etnice, tot pe bază de înţelegere. Şi a treia variantă: un guvern cu o majoritate foarte, foarte subţire, dar care are în sine mai puţine ego-uri şi mai multă înţelepciune, adică acel guvern care a funcţionat până în iunie 2025 – PSD–UDMR–PNL plus grupul minorităţilor. Şi o posibilitate de a pune în aplicare tot ceea ce ne aşteaptă în acest an, inclusiv bugetul pe 2027.
Oricare dintre aceste variante trebuie începută cu un acord politic între partidele parlamentare, înainte de nominalizarea unui premier. Am văzut ce se întâmplă când este nominalizat un om şi doreşte să formeze o majoritate: spaţiul de manevră se schimbă. Prima dată partidele trebuie să se înţeleagă, indiferent dacă este vorba de un guvern minoritar sau de o majoritate extrem de mică – trebuie un acord politic. După aceasta se poate închide procedura, până la sfârşitul lunii iunie.
Asta am prezentat noi domnului preşedinte Dan şi, bineînţeles, în continuare vom vedea care va fi decizia dânsului, dacă face o nominalizare mâine sau dacă lasă timp partidelor să ajungă la o înţelegere parlamentară", a declarat Kelemen Hunor, după discuţiile cu şefului statului.
Reporter: Aţi văzut deschidere faţă de o propunere?
Kelemen Hunor: Nu s-a exprimat, ne-a ascultat şi a pus câteva întrebări legate de o posibilă sesiune extraordinară – când şi cum ar funcţiona, dacă la început de iulie sau mai târziu. Şi aici depinde de cine formează guvernul – trebuie să laşi şi noului guvern, în cazul în care nu poate să dea OUG simple în perioada vacanţei parlamentare.
Reporter: În privinţa lui Alexandru Nazare – e un nume pe care l-am tot auzit. Ar putea fi o variantă care să întregească majoritatea PNL–PSD–UDMR.
Kelemen Hunor: Din punctul nostru de vedere nu ar fi o problemă. Dar nu depinde de noi. Prima dată trebuie să stabilească partidele dacă vor o majoritate cât de cât până în februarie anul viitor sau nu. Un guvern minoritar are şanse reale să meargă până în 2028.
Reporter: De ce a treia variantă, fără USR? Acolo ar fi un blocaj? PSD ar putea fi de acord să refacă coaliţia fără USR?
Kelemen Hunor: Nici măcar cu USR nu am discutat această variantă, nici în PNL. Am spus care sunt variantele posibile astăzi. Ştiu declaraţiile USR că nu vor cu PSD şi invers. Totuşi, la un moment dat trebuie să ajungem undeva, pentru că la alegeri anticipate, în afară de câţiva, nimeni nu e interesat din varii motive, dar nu e o soluţie. Alegerile anticipate nu sunt o soluţie.
Reporter: UDMR şi-a coordonat acţiunile cu USR şi PNL în ultima perioadă. Din câte aţi discutat, Bolojan, PNL e dispus să accepte un alt premier în afară de Ilie Bolojan?
Kelemen Hunor: Categoric că da.
Reporter: Un guvern minoritar ar putea avea o viaţă mai lungă, de ce?
Kelemen Hunor: Aşa văd eu. Nimeni nu va da jos un guvern minoritar, toată lumea va fi în opoziţie şi va fi fericită că e cineva în guvern şi are cu cine să se lupte.
Reporter: Cui i-a dat şah-mat George Simion aseară?
Kelemen Hunor: Tuturor. Unii aşteptau să treacă guvernul, alţii din alte motive. Asta este viaţa. Trebuie să recunoşti când primeşti şah-mat. Nu e o laudă, nu e ceva la adresa lui Simion. Pur şi simplu trebuie să recunoşti. Asta s-a întâmplat. Până în ultima clipă i-a ţinut pe cei care aşteptau voturile lor într-o tensiune.
Reporter: Aţi vorbit despre procesul de „melonizare”, de legitimizare a partidului AUR. Cine a reuşit cel mai mult astfel încă l-a legitimat, inclusiv cel care a negociat cu premierul desemnat.
Kelemen Hunor: Pot să fac o singură observaţie: Veştea nu ar fi trebuit să răspundă pozitiv la chemarea de ieri.
Reporter: În cazul guvernului, e obligatoriu să fie PNL, chiar dacă nu e Ilie Bolojan?
Kelemen Hunor: Nu neapărat.
Reporter: Pentru care variantă ar opta UDMR?
Kelemen Hunor: Eu aş lăsa partidele până joi dimineaţă să găsească un acord şi abia apoi aş face nominalizarea. Eu asta aş face. Procedura de la Vatican ar funcţiona – închidem sala şi când iese fumul alb deschidem sala.
Cap de listă - un guvern cu majoritate cât de cât să fie stabilit până în februarie, dar nu depinde de mine. Pentru că trebuie să cedeze şi PSD şi PNL un pic. Dincolo de supărări, de ce s-a întâmplat, la un moment dat această luptă între partide trebuie să înceteze dacă vrei să faci ceva bun pentru ţară, apoi vine momentul, după 2027, când poţi să lupţi iarăşi la alegerile din 2028. Nu vor fi alegeri anticipate. Dar poate ar fi momentul să lase de la ei un pic. (...)
Noi nu avem o problemă nici să votăm şi un guvern monocolor PSD.
În politică, dacă totuşi ţii cont de ce aşteptări vin din partea oamenilor, atunci mai laşi de la tine din orgolii şi din jigniri. Nu se poate face politică din dorinţa de a te răzbuna pe cineva.