Lăzăroiu: Grindeanu l-a intoxicat pe Becali, încercând să-l tragă pe preşedinte cu el, sub roţile autobuzului

Fostul consilier prezidenţial Sebastian Lăzăroiu a opinat, marţi, că preşedintele Nicuşor Dan mai are "o carte valoroasă de jucat" în actuala criză politică.
„Preşedintele încă mai avea ieri o carte de jucat. PSD şi gruparea Veştea, nu. Aşa se explică de ce mandatul lui Veştea a scăpat cumva de sub control, împingându-l spre o guvernare cu orice preţ, inclusiv preţul susţinerii AUR.
Pentru preşedinte ultima legătură (altfel, sever deteriorată) cu propriul electorat e mandatul din turul al doilea anti-AUR/Georgescu/Simion.
Dacă ar fi încurajat un guvern cu orice preţ, s-ar fi rupt şi legătura asta. Dar ar fi fost chiar mai rău. AUR e partidul de la care ar putea porni suspendarea. Preşedintele nu are niciun interes să-l aducă în joc. Şi ar fi putut fi chiar şi mai rău. Relaţiile cu partenerii europeni s-ar fi stricat văzând cu ochii.
De asta cred că Becali e sincer când spune că i-a zis Grindeanu că Simion i-ar fi promis preşedintelui că votează guvernul. Doar că Grindeanu l-a intoxicat pe Becali, încercând să-l tragă pe preşedinte cu el, sub roţile autobuzului.
De fapt, la finalul zilei, Nicuşor are o carte mai valoroasă de jucat faţă de ieri, pentru că a doua nominalizare dă fiori de alegeri anticipate. Aşadar, Veştea era dispensabil, chiar mai util căzut. Cum îşi joacă această carte valoroasă depinde numai de el.
Însă, vrea-nu vrea, acum trebuie să stea alături de Bolojan, că el e singurul rămas în picioare”, a scris Sebastian Lăzăroiu pe Facebook.
Reamintim că deputatul George Becali a dezvăluit într-un interviu că liderul PSD, Sorin Grindeanu, i-ar fi spus că George Simion îi promisese preşedintelui că va sprijini în Parlament învestirea Guvernului Veştea.
Din acest motiv, rezultatul votului din Parlament ar fi fost o mare surpriză pentru Sorin Grindeanu:
„Grindeanu mi-a spus că se minuna şi el. Adică, mie nu-mi vine să cred. «Nu-mi vine să cred, i-a promis preşedintelui că votează. Nu-mi vine să cred aşa ceva. Simion i-a promis preşedintelui că votează». Da, aşa a spus. Întrebaţi-l pe el, dacă voi credeţi că mint. Eu nu mint”, a afirmat George Becali, după eşecul cabinetului de a obţine majoritatea necesară. Detalii aici.