Simion îi cere lui Nicuşor Dan să desemneze un premier AUR. Altă variantă - un Guvern AUR-PSD / Ameninţă cu suspendarea şi demiterea preşedintelui

Liderul AUR George Simion a anunţat marţi, în cadrul unei conferinţe de presă după consultările de la Cotroceni, că i-a propus preşedintelui Nicuşor Dan să desemneze un premier AUR. O altă variantă pusă pe masă este un Guvern PSD-AUR. De asemenea, şeful AUR a invocat şi posibilitatea suspendării şi demiterii şefului statului în viitor.
Principalele declaraţii ale lui George Simion
"Ne bucură faptul că domnul Nicuşor Dan şi-a schimbat ritmul, mult mai rapid, mult mai la subiect. Aş începe prin a repeta ceea ce ieri cred că a înţeles toată lumea: fără AUR nu se poate. Ţara trece prin nişte momente complicate. România a fost adusă în această situaţie de guvernările iresponsabile şi de conducătorii slabi pe care i-am avut.
AUR, ca de fiecare dată în zilele acestea de criză, a venit în faţa lui Nicuşor Dan cu o propunere de program de ieşire din criză şi cu o propunere de premier AUR. Desigur, respectând votul românilor. Cred că am fost singurii care am respectat voinţa românilor, aşa cum a rezultat ea din alegerile din 2024. Suntem al doilea partid al ţării în urma acelor alegeri. PSD a fost cel mai votat partid.
Obiectivele noastre politice le-am enumerat de-a lungul ultimei luni. A fost o lună pierdută pentru că nu am fost ascultaţi. Am avut dreptate în tot ceea ce am spus. Cine decontează această lună pierdută din vina preşedintelui? Preşedintele s-a încăpăţânat să încalce voinţa democratică, Constituţia şi să facă nişte desemnări care nu reflectă voinţa populară, nu reflectă votul, ci reflectă voinţa lui personală. S-a dovedit şi AUR a arătat în Parlament faptul că voinţa personală a lui Nicuşor Dan nu poate trece peste voinţa poporului.
Şi dacă Nicuşor Dan va continua să încalce voinţa românilor, concluzia logică este că trebuie să ajungem la suspendarea şi demiterea lui Nicuşor Dan.
Din punctul nostru de vedere, dacă nu se intervine acum pentru ca domnul Ilie Bolojan să părăsească scaunul din Palatul Victoria, este o problemă. Avem un guvern demis. Domnul Bolojan trebuie să se hotărască, iar cei care au creat această criză guvernamentală – Bolojan şi Nicuşor Dan –, cei care au condus ţara din funcţia de premier sau preşedinte, să se hotărască dacă se împacă sau nu se împacă, pentru că românii suportă costul acestei telenovele.
Guvernul Bolojan a dus ţara într-un impas fără precedent. Ei sunt vinovaţii, ei sunt responsabilii şi ar trebui să facă un pas în spate şi să lase şi celelalte opţiuni politice să se desfăşoare.
Dacă avem o concluzie a acestor consultări de până acum, AUR nu este un partid nicidecum antioccidental. AUR este un susţinător al parteneriatului transatlantic şi al valorilor democratice care îl caracterizează. (...) Cred că într-un final a înţeles Nicuşor Dan faptul că noi suntem o formaţiune cât se poate de ataşată valorilor româneşti şi că fără AUR nu se poate rezolva această criză guvernamentală. Toată România a înţeles, doar că e un pic cam târziu. Ne-am afundat în această criză."
Întrebările presei
Reporter: Ce formulă de guvernare i-aţi propus preşedintelui? Cei din PSD spuneau că nu voiau să colaboreze cu voi.
George Simion: Nu ştiu dacă aşa au spus cei de la PSD. Dar dacă ei persistă în eroare, asta va avea costuri în continuare asupra României. Eu aş face un apel la calm, la echilibru către toate formaţiunile politice şi aş spune că AUR este parte a soluţiei, nu parte a problemei.
De la formarea unui guvern până la moţiuni de cenzură, până la alegeri anticipate şi suspendarea şi demiterea preşedintelui, toate cărţile sunt pe masă. Noi am vrut să fim constructivi. Probabil unii i-au ignorat, probabil nu a fost citit de consilierii de la Cotroceni, care erau prea ocupaţi să joace rolul de oameni politici. Dacă erau performanţi, ar fi trecut pragul electoral şi ar fi făcut parte din formula guvernamentală actuală.
Eu cred că ei ar trebui să fie oameni care îl consultă pe preşedinte şi care oferă soluţii pentru ţară. Nu vreau să mă trezesc cu alt consilier prezidenţial desemnat premier. Pentru că a fost o gravă greşeală. Nu vii să îţi numeşti consilierul prezidenţial pentru că te-au asigurat unii şi alţii că ia voturi. A fost o atitudine iresponsabilă, dar nu vreau să critic. Eu am venit astăzi să construiesc. Pentru că ţara trebuie să iasă urgent din criză şi Bolojan nu trebuie să mai joace rolul de premier.
Reporter: Care este propunerea de premier?
George Simion: Toate cărţile sunt pe masă, toate propunerile sunt pe masă. Repet, îmi cunosc rolul, locul în această formaţiune. Noi am fost al doilea partid al ţării. Sigur că i-am spus că vrem o nominalizare AUR, dar suntem al doilea partid al ţării. Trebuie, în mod constituţional, să treacă peste primul partid al ţării, care iar începe cu o retorică: ăla nu, ăla nu. Va fi foarte greu să formezi o majoritate.
Ceea ce vă pot spune este că nu există guverne minoritare. Există numai guverne susţinute de o majoritate parlamentară, iar dorinţa noastră este să se reflecte în viitoarea formulă guvernamentală. Pentru că, dacă nu ai susţinere politică într-un guvern politic cu un vot majoritar în Parlament, vom ajunge în două-trei luni tot în aceeaşi situaţie.
Reporter: A spus preşedintele dacă ar fi de acord cu un premier de la AUR? Ar vota AUR pe Sorin Grindeanu premier sau alt social-democrat?
George Simion: AUR poate vota doar un premier propus de AUR şi un guvern din care să facă parte. Altfel, soluţia noastră este întoarcerea la voinţa poporului.
Azi Nicuşor Dan a fost foarte grăbit şi ne bucură că nu a făcut aprecieri. Şi mă bucură că nu mai există genul de calificative depreciative la adresa noastră. Toată lumea e mai matură.
S-au răspândit diferite marote din partea unor oameni îndoielnici din punctul de vedere al caracterului, cu grave carenţe la capitolul integritate. Dacă unul dintre oamenii aceştia care ne-au făcut în fel şi chip este Virgil Popescu, cred că asta spune totul despre noi.
Reporter: Becali spune că Grindeanu i-ar fi spus că iniţial aţi avut o înţelegere cu PSD ca să votaţi Veştea.
George Simion: Publicul trebuie să ştie că domnul Becali nu spune întotdeauna adevărul sau, cel puţin, nu acesta este adevărul. Nu este adevărat că noi i-am fi promis lui Nicuşor Dan că vom vota acest guvern, nu a existat o astfel de posibilitate.
Acum, poate domnul Becali a fost dezinformat de domnul Grindeanu. Nu pot să spun eu şi să comentez spusele cuiva care a spus ceva despre altcineva şi aşa mai departe. Eu vă pot spune că nu a existat această propunere faţă de Nicuşor Dan. Deci cineva din acest lanţ trofic minte. Şi am lămurit şi cu Nicuşor Dan astăzi acest subiect.
Eu cred că după ziua de ieri toată ţara s-a lămurit şi nu mai avem astfel de probleme. Trebuie să intrăm în normalitate, să revenim la bun-simţ în apelativele folosite în spaţiul public.
Reporter: Aţi vorbit ieri despre reconciliere naţională? Să înţeleg că singura propunere este un premier AUR sau un guvern cu PSD sau PNL?
George Simion: Repetăm mereu acelaşi lucru, nu ştiu de ce nu suntem crezuţi: doar guvern cu premier AUR. Nu ştiu cum îşi închipuie alţii că vom vota un guvern din care nu facem parte. Singura garanţie că măsurile vor fi implementate este ca nominalizarea noastră să fie pentru această funcţie.
Dar repet, şi celelalte variante constituţionale stau pe masă şi le vom folosi. Şi putem vorbi şi despre alegerile anticipate, şi despre suspendarea şi demiterea lui Nicuşor Dan. Pe toate aceste variante există posibilităţi de majorităţi în Parlament. Lucrăm la asta.
Sigur, noi avem 90 de parlamentari, nu 155 cât este nevoie pentru declanşarea unor proceduri.
Interesant ar fi de văzut de ce alegerile prezidenţiale, deşi Nicuşor Dan nu a prezentat niciun raport, în ciuda promisiunilor făcute, au fost anulate.