Grindeanu face anunţul: Se vrea premier. Anunţă negocieri cu "partidele pro-occidentale"

Liderii PSD au decis astăzi în şedinţa de Birou Permanent Naţional să îi propună lui Nicuşor Dan ca Sorin Grindeanu să fie noul premier.
Ieşit în conferinţă de presă după şedinţa conducerii partidului, Grindeanu a declarat că PSD a decis în unanimitate să îşi asume responsabilitatea guvernării, iar preşedintele partidului, adică el, să fie propunerea de premier.
El a susţinut că PSD îşi va asuma guvernarea doar în condiţii clare şi transparente, că vrea deplină autonomie pe programul de guvenare şi că nu va merge cu căciula în mână la nimeni.
"PSD îşi poate asumă guvernarea doar în condiţii clare şi permanente, de aceea am decis să avem o echipă de negociere care să discute cu celelalte formaţiuni politice pro-occidentale din parlament, pornind de la priorităţi precum PNRR, OCDE, SAFE.
PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare, dacă va fi un guvern PSD, atunci acesta va fi un guvern care nu se va teme şi nu va sta cu căciula în mână în faţa nimănui", a declarat Grindeanu.
El a mai precizat că o echipă desemnată de partid va demara negocieri cu formaţiuni "pro-occidentale" din Parlament.