Marco Rubio anunţă că Statele Unite vor negocia direct cu Libanul, separat de acordul cu Iranul

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a declarat marţi că Washingtonul va negocia direct cu Beirutul şi că negocierile dintre Liban şi Israel sunt separate de acordul dintre SUA şi Iran.
„Acest proces este separat. Este separat deoarece Libanul este o ţară suverană. Are un guvern, iar când vine vorba de Liban… vom negocia şi vom colabora direct cu guvernul libanez”, a declarat Rubio după aterizarea la Abu Dhabi.
El a confirmat că a discutat vineri cu preşedintele libanez Joseph Aoun şi că oficialii americani se află la faţa locului.
Rubio a menţionat că „problema iraniană în ceea ce priveşte Libanul” este „sprijinul şi susţinerea acordate Hezbollahului”, aspect care va fi discutat în cadrul convorbirilor cu Iranul. Cu toate acestea, scrie YeniŞafak, el a subliniat că „viitorul Libanului aparţine poporului libanez prin intermediul guvernului său suveran ales”.
În ceea ce priveşte Strâmtoarea Ormuz, Rubio a afirmat că Iranul nu va putea percepe taxe de trecere în cadrul niciunui acord final, deoarece acest lucru ar încălca dreptul internaţional. El a mai afirmat că încetarea completă a ostilităţilor din regiune este imposibilă dacă reprezentanţii iranieni nu vor fi împiedicaţi să lanseze rachete şi drone.
Rubio a sugerat că ar putea apărea oportunităţi de investiţii pentru Iran dacă Teheranul alege să devină o „ţară, în loc de o mişcare revoluţionară care exportă teroarea”. Cu toate acestea, el a precizat că astfel de investiţii nu ar implica fonduri ale guvernului SUA, ci ar depinde de progresele înregistrate în domeniul securităţii.