Rubio impune sancţiuni împotriva conglomeratului militar GAESA din Cuba

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a impus marţi sancţiuni asupra unor entităţi suplimentare legate de holdingul cubanez Grupo de Administración Empresarial S.A. (GAESA), controlat de armată, acuzând conglomeratul că deturnează resurse ale statului în scopul represiunii şi al subversiunii antiamericane.
Într-o postare pe platforma de socializare X, Rubio a declarat că situaţia din Cuba se deteriorează din cauza regimului „corupt” al insulei, care, potrivit acestuia, acordă prioritate „propriului control total” în detrimentul bunăstării poporului cubanez.
„Conglomeratul cubanez controlat de armată, GAESA, a servit în mod constant drept principalul vector prin care elitele regimului fură puţinele resurse ale insulei, deturnându-le spre represiune, subversiune antiamericană şi spionaj, în loc să le aloce şcolilor, centralelor electrice şi necesităţilor de bază ale poporului cubanez”, a spus Rubio, citat de YeniŞafak.
El a menţionat că noile desemnări vizează entităţile din reţea responsabile de transferul atât al fondurilor, cât şi al activelor fizice ale conglomeratului, precum şi firmele care exploatează rezervele minerale şi metalice ale Cubei pentru ceea ce el a numit „profit obţinut pe căi ilicite”.
Rubio a afirmat că oricine „furnizează servicii acestor actori sancţionaţi riscă să fie la rândul său sancţionat”, îndemnând băncile şi companiile străine să „îngheţe imediat aceste activităţi”.
Washingtonul a vizat anterior filialele GAESA, ca parte a eforturilor mai ample de a tăia fluxurile de venituri către aparatul de securitate de la Havana.