ONU începe evacuarea a 11.000 de marinari blocaţi în Strâmtoarea Ormuz

Organizaţia Maritimă Internaţională (OMI) a Naţiunilor Unite a început evacuarea a peste 11.000 de marinari blocaţi în Strâmtoarea Ormuz, în urma memorandului de înţelegere semnat de Statele Unite şi Iran pentru a pune capăt războiului dintre SUA şi Israel împotriva Iranului.
Secretarul general al OMI, Arsenio Dominguez, a declarat marţi într-un comunicat că operaţiunea se va desfăşura în „strânsă cooperare cu Iranul, Omanul, toate celelalte state riverane din regiune, Statele Unite şi industria maritimă”.
„Am obţinut garanţiile de siguranţă necesare şi am verificat minuţios condiţiile pentru o navigaţie sigură, în vederea susţinerii acestor operaţiuni”, a afirmat acesta.
După declanşarea războiului dintre SUA şi Israel împotriva Iranului, pe 28 februarie, Teheranul a blocat efectiv strâmtoarea, lăsând navele blocate pe această cale navigabilă.
Totuşi, relatează Al Jazeera, traficul maritim a crescut de la semnarea acordului de săptămâna trecută, agenţia de informaţii maritime Kpler raportând că cel puţin 36 de nave comerciale au traversat strâmtoarea luni, un nivel record al traficului de la începutul războiului.
Potrivit Ministerului Apărării din Oman, procesul de evacuare prevăzut în planul OMI, care a fost în discuţie de luni de zile, se va desfăşura în etape.
„Având în vedere riscul ridicat de coliziune în contextul actual, este necesară o evacuare treptată şi controlată a traficului naval”, a precizat ministerul.
Danemarca a anunţat marţi că se va alătura unei misiuni maritime internaţionale iniţiate de Franţa şi Marea Britanie pentru a contribui la redeschiderea acestei căi navigabile cruciale.
Potrivit publicaţiei citate, discuţiile dintre SUA şi Iran privind un acord de pace au înregistrat „o uşoară îmbunătăţire”.
„Astăzi, avem o declaraţie comună a părţilor din Oman şi Iran, în care se menţionează că se discută despre mecanismele de redeschidere a comerţului prin Strâmtoarea Ormuz. Acesta este un semn pozitiv. Cu toate acestea, rămâne de văzut cât timp va dura până la redeschiderea strâmtorii, iar până atunci vedem sute de nave blocate de ambele părţi ale Strâmtorii Ormuz”, a spus el.
Între timp, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a sosit marţi în Emiratele Arabe Unite şi a reiterat că Iranului nu i se va permite să perceapă taxe de trecere în strâmtoare în cadrul niciunui acord final cu SUA.
„Este o cale navigabilă internaţională. Nicio ţară nu are dreptul să perceapă taxe sau tarife pe o cale navigabilă internaţională”, a spus el, adăugând că este convins că „toate ţările din această regiune vor fi de acord”.
Principalul negociator al Teheranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, insistase anterior că Strâmtoarea Ormuz „nu va reveni niciodată” la statu-quo-ul dinainte de război, în ciuda faptului că adversarii au convenit să stabilească linii de comunicare pentru a o menţine deschisă.