Poliţia din Muntenegru şi FBI-ul au arestat un hacker iranian căutat de autorităţile americane

Poliţia din Muntenegru şi Biroul Federal de Investigaţii al SUA (FBI) au arestat un cetăţean iranian suspectat de atacuri cibernetice care au provocat pagube infrastructurii americane în valoare de 3,4 miliarde de dolari, a anunţat poliţia din Muntenegru.
Bărbatul în vârstă de 39 de ani, cu dublă cetăţenie, iraniană şi turcă, este căutat de Tribunalul Districtului Sudic din New York sub acuzaţii care includ conspiraţie în vederea comiterii de fraude informatice, piraterie informatică şi furt de identitate.
El a fost arestat în staţiunea de pe litoralul Mării Adriatice, Kotor, a declarat joi Direcţia de Poliţie din Muntenegru.
„Începând din 2013, ... acesta a desfăşurat atacuri cibernetice de amploare ... vizând peste 150 de universităţi din Statele Unite, provocând pagube estimate la peste 3,4 miliarde de dolari”, a adăugat aceasta într-un comunicat, potrivit TVP World.
Cazul va fi acum trimis unui judecător al Înaltei Curţi din Podgoriţa, capitala Muntenegrului, pentru demararea procedurii de extrădare, a precizat poliţia.
Datele obţinute, precum şi accesul la conturile universitare compromise, au fost utilizate în beneficiul Gărzii Revoluţionare Islamice şi al altor entităţi iraniene, inclusiv universităţi, se mai arată în comunicat.
Iranul şi IRGC au o lungă istorie de operaţiuni cibernetice sponsorizate de stat care vizează Statele Unite, adesea legate de IRGC.
În aprilie, agenţiile americane de securitate cibernetică, de aplicare a legii şi de informaţii au avertizat cu privire la o escaladare a campaniilor iraniene de hacking care vizează echipamentele din cadrul infrastructurii critice a SUA.