Ce declara noul lider PNL Ialomiţa, înainte de moţiune? "Ziua de 5 mai va rămâne în istorie ca data eliberării ţării de politicile anti-româneşti ale Guvernului Bolojan"

Noul lider al PNL Ialomiţa, senatorul Adrian Peiu, până foarte de curând membru al Grupului PACE - Întâi România se remarca înainte de moţiunea de cenzură care a dat jos guvernul Bolojan prin declaraţii flamboaiante la adresa liderului PNL.
PACE a fost co-iniţiator al moţiunii, alături de PSD şi AUR şi a participat la redactarea documentului în care guvernarea Bolojan era efectiv înfierată.
"Consecvenţi cu iniţiativa de a depune această moţiune de cenzură a cărei necesitate a fost susţinută de Grupul PACE - Întâi România încă dinainte de a se vedea zorii succesului, noi, cei 15 parlamentari ai grupului, am demonstrat fermitate, tărie de caracter, respingând cântecele de sirenă ale puterii şi dovedind că nu ascultăm decât de vocea românilor care ne-au trimis în Parlament. Încă de astăzi, ca un preambul al succesului moţiunii, Grupul PACE - Întâi România a participat activ la susţinerea şi votarea în Senatul României a proiectului de lege privind interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice de interes naţional până la 31 decembrie 2027", transmitea Adrian Peiu, pe 4 mai, într-un comunicat de presă.
În comunicatul său, senatorul susţinea că "PNL şi USR s-au demonstrat a fi o minoritate anti-naţională, doritoare de a înstrăina în mod păgubos activele statului".
"Ziua de 5 mai va rămâne în istoria României ca data eliberării ţării de politicile anti-româneşti ale Guvernului Bolojan şi momentul unui nou început în evoluţia statului român, iar Grupul PACE - Întâi România va fi o parte importantă atât în oprirea dezastrului numit Bolojan, cât şi în construcţia care va urma", transmitea Adrian Peiu.