Primarul Buzăului dezvăluie cum au încercat "greii" PSD să-l propulseze pe Simion în finala prezidenţială: "Bă, trebuie să aduceţi voturi..."

Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, fost lider al social-democraţilor, a dezvăluit, într-un interviu la Recorder, mecanismul subteran prin care conducerea centrală a Partidului Social-Democrat a încercat să manipuleze rezultatul primului tur al alegerilor prezidenţiale din 2024.
Întrebat dacă povestea este reală, Constantin Toma a confirmat şi apoi a explicat reporterului cum s-a petrecut totul.
"Cu siguranţă, dar nu am cuplat la povestea asta. Deci am fost chemaţi la Vila Lac, 33 de organizaţii. De fapt a fost o şedinţă de Consiliu Politic Naţional şi am fost citaţi acolo de Paul Stănescu, 33 de organizaţii.
(...) Ne-a luat în ordine alfabetică, de la A până la care era ultimul judeţ. Şi am intrat cu Lucian Romaşcanu, era preşedintele organizaţiei judeţene, şi ni s-a spus, bă, trebuie să aduceţi voturi pentru... cred că erau vreo 3-4000 la Buzău.
Paul Stănescu ne-a zis asta, dar erau toţi acolo, şi Grindeanu, şi Neacşu. Ciolacu aştepta să vorbească la telefon cu Donald Trump. Şi a vorbit. Eu îl acuzam atunci pe Stănescu că a avut această idee fabuloasă. Se pare că a venit de la consultanţi. Domnul Marius Pieleanu ar fi avut această idee minunată, ca să-i dam voturi lui Simion să intre în finala prezidenţială. Atunci, Marcel nu ar fi câştigat contra Elenei Lasconi, ar fi câştigat împotriva lui George Simion. "
Constantin Toma a detaliat cum primarii din judeţul Buzău au primit cote fixe de votanţi pe care trebuiau să îi convingă să renunţe la candidatul oficial al PSD în favoarea liderului AUR.
"Au fost chemaţi toţi primarii din judeţul Buzău şi li s-a dat temă: tu aduci 300, tu aduci 500. Şi ce s-a întâmplat? La Buzău, inlusiv parlamentarii, nu au votat cu Marcel Ciolacu, dacă vă vine să credeţi. Le spuneai la rude, aveai în casă acolo o soţie, doi copii, bă, votaţi în felul ăsta! La un moment dat, sora mea Elena mi-a zis: băi, aţi înnebunit? Risc să mă bată şi bărbatu că i-am zis să voteze cu George Simion."
Edilul din Buzău a confirmat că, ulterior, Paul Stănescu l-a contactat telefonic pentru a se disculpa şi a arăta cu degetul spre Marcel Ciolacu, recunoscând că întreaga operaţiune a fost o eroare majoră.
"Băi, să ştii de la mine, Marcel a zis treaba asta, nu am zis eu. Eu doar am transmis. (...) A fost o tâmpenie", a încheiat Constantin Toma relatarea culiselor de partid.
Vă invităm să urmăriţi materialul video.