Fostul adjunct al serviciilor secrete de la Chişinău, Alexandru Bălan, rămâne fără cetăţenia R. Moldova

Alexandru Bălan, fost adjunct SIS, de la Chişinău, întâmpinat cu flori în Bielorusia (belta.by)
Maria Maevschi
24.06.2026
Alexandru Bălan, fost adjunct SIS, de la Chişinău, întâmpinat cu flori în Bielorusia (belta.by)
Maria Maevschi
24.06.2026

Fostul director adjunct al Serviciului de Informaţii şi Securitate (SIS) de la Chişinău, Alexandru Balan, condamnat la un an şi jumătate de închisoare în Republica Moldova pentru trădare de patrie, a rămas fără cetăţenia Republicii Moldova, în urma unui decret privind retragerea cetăţeniei, semnat de preşedinta Maia Sandu la 23 iunie. Decretul semnat de şefa statului poate fi contestat în instanţă.

Decret prezidenţial de anulare a cetăţeniei RM pentru Alexandru Balan (Captură ecran)
Decret prezidenţial de anulare a cetăţeniei RM pentru Alexandru Balan (Captură ecran)

Menţionăm că Alexandru Balan a fost graţiat la finele lunii aprilie curent, în dosarul privind divulgarea secretului de stat, şi extrădat în Bielorusia în cadrul unui schimb de prizonieri care a făcut posibilă întoarcerea acasă a doi ofiţeri SIS moldoveni.

„Această operaţiune este în desfăşurare de multe luni, sub coordonarea Serviciului de Informaţii şi Securitate, iar anumite detalii nu au putut fi oferite în public pentru a nu pune în pericol toată operaţiunea, dar şi viaţa celor doi cetăţeni moldoveni.

Pentru a-i putea readuce acasă, în urma unei operaţiuni complexe, cei 2 ofiţeri au fost schimbaţi, după cum s-a solicitat de cealaltă parte, cu alte două persoane: un cetăţean al Federaţiei Ruse, Popova Nina, care acţiona împotriva statului Republica Moldova, şi Alexandru Bălan, cetăţean al Republicii Moldova, acuzat de trădare de ţară în interesul KGB-ului din Bielorusia, care a fost graţiat pentru a putea pleca în Bielorusia”, se arată în mesajul preşedintei Sandu din aprilie.

Potrivit procurorilor români, începând cu anul 2024, Bălan ar fi transmis informaţii secrete către ofiţeri ai KGB-ului din Bielorusia.

„În anchetă apar întâlniri la Budapesta, contacte cu ofiţerii bieloruşi, instrucţiuni şi, desigur, bani. Iar dosarul nu este doar moldo-român. A fost parte dintr-o operaţiune europeană mai largă împotrivă unei reţele de spionaj bieloruse, cu implicarea României, Cehiei, Ungariei şi Eurojust. Asta ridică dosarul de la nivelul unui caz individual de trădare la nivelul unei reţele regionale de inteligenţă, ostilă Republicii Moldova.

În ţară, Bălan a fost condamnat în aprilie 2026 la un an şi şase luni de închisoare pentru divulgarea secretului de stat, după ce şi-a recunoscut vina. La câteva zile după extrădarea sa din România în Moldova, el a intrat în schimbul de persoane anunţat de preşedinţie. Ce putem afirma analitic? Este un episod de război între servicii, negociat prin canale internaţionale”, a mai menţionat atunci expertul Watchdog Moldova, Andrei Curăraru.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos