Gardienii Revoluţiei Islamice resping noul coridor propus de Oman din Strâmtoarea Ormuz şi ameninţă navele

Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice (IRGC) din Iran a avertizat joi că toate navele care tranzitează Strâmtoarea Ormuz trebuie să utilizeze rutele desemnate de Teheran şi că orice navă care navighează în afara acestor rute procedează ilegal, contestând direct anunţul Omanului privind un nou coridor temporar care trece aproape de propria sa coastă.
„Toate părţile sunt informate prin prezenta că singurele rute autorizate pentru traversarea Strâmtorii Ormuz sunt cele anunţate de Republica Islamică Iran”, a transmis IRGC într-un comunicat.
„Navigaţia în afara acestor rute desemnate este extrem de periculoasă şi interzisă”, avertizează comunicatul.
Documentul precizează că o rută anunţată cu câteva ore mai devreme — pe care nu o numeşte, dar care corespunde coridorului propus de Oman — este „inacceptabilă şi complet periculoasă” şi că a fost stabilită „fără notificare prealabilă sau coordonare cu Republica Islamică Iran”.
„Cei care încalcă aceste dispoziţii vor fi trataţi în consecinţă”, a adăugat comunicatul, fără alte explicaţii, relatează Euronews.
Mass-media afiliată IRGC a susţinut că trei petroliere care utilizau coridorul sudic al Omanului s-au întors în Golful Persic după ce au primit avertismente din partea Forţelor Navale ale IRGC.
Ministerul Oceanelor din Coreea de Sud a declarat separat că cinci nave operate de companii sud-coreene au ieşit cu succes din strâmtoare joi, ceea ce indică faptul că traficul continuă să se desfăşoare.
Potrivit declaraţiilor secretarului Comisiei pentru Securitate Naţională a Parlamentului iranian, Behnam Saeedi, controlul asupra căii navigabile este „deplin şi ferm în mâinile forţelor militare iraniene”. Acesta a avertizat că „orice eroare de calcul în această zonă maritimă va primi un răspuns decisiv”.
El a afirmat că Iranul se aşteaptă ca SUA să demonstreze, în practică şi nu doar prin declaraţii, respectarea acordului-cadru — inclusiv prin deblocarea activelor îngheţate şi ridicarea restricţiilor maritime.
Tabăra dură din Iran exercită presiuni asupra echipei de negociere, invocând un mesaj scris atribuit ayatollahului Mojtaba Khamenei, în care acesta ar fi spus că are rezerve faţă de acordul-cadru, dar că, în cele din urmă, l-a aprobat.
Acest mesaj a fost folosit de facţiunile radicale pentru a susţine că Teheranul nu ar trebui să renunţe la pârghia sa de influenţă asupra strâmtorii.
Rubio respinge taxele de tranzit propuse de Teheran
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, vorbind joi la reuniunea ministerială a Consiliului de Cooperare al Golfului (CCG) din Bahrain, a declarat că Washingtonul nu va accepta niciun fel de taxe sau tarife, indiferent de denumirea acestora.
El i-a criticat, de asemenea, pe reprezentanţii taberei dure din Iran pentru că apar „în mass-media lor oficială şi fac tot felul de declaraţii”, pe care le-a descris drept neadevărate.
„Le puteţi spune taxe de tranzit, le puteţi spune comisioane; la sfârşitul zilei, totul ţine de semantică”, a spus Rubio.
Rubio a mai afirmat că niciun stat nu deţine Strâmtoarea Ormuz şi, prin urmare, niciun stat nu are dreptul să perceapă taxe pentru utilizarea acesteia.
„Nu există nicio prevedere în acest acord care să afecteze în vreun fel securitatea, stabilitatea sau prosperitatea vreunuia dintre partenerii noştri din regiunea Golfului”, a declarat Rubio.
Ministrul de externe al Omanului, Sayyid Badr Al Busaidi, a afirmat în cadrul aceleiaşi reuniuni că Muscat are o responsabilitate specială, ca stat riveran, de a sprijini eforturile internaţionale pentru asigurarea libertăţii de navigaţie în conformitate cu dreptul internaţional şi cu Convenţia Naţiunilor Unite asupra Dreptului Mării (UNCLOS), adăugând că orice viitoare aranjamente privind strâmtoarea nu vor implica taxe de tranzit.
Trump a declarat miercuri că Iranul a asigurat Washingtonul că nu intenţionează să impună taxe şi a ameninţat că va opri imediat negocierile dacă această afirmaţie se va dovedi falsă.
În pofida afirmaţiilor contradictorii, datele privind transportul maritim furnizate de Organizaţia Maritimă Internaţională au arătat o normalizare treptată a traficului.
Un total de 13 nave au tranzitat marţi, 32 miercuri şi 12 până joi dimineaţă, în cadrul unui plan de evacuare coordonat de ONU pentru a elibera zona de sute de nave blocate şi de mii de navigatori rămaşi în regiune.
Săptămâna trecută, 125 de nave au traversat strâmtoarea, faţă de 33 în săptămâna precedentă, potrivit companiei de analiză şi date maritime Lloyd’s List Intelligence. Compania de date maritime Kpler a raportat 70 de traversări miercuri, cel mai mare număr înregistrat din 1 martie, ziua de după izbucnirea războiului.
Cu toate acestea, cifra rămâne sub media zilnică de 130 de traversări sau mai mult din perioada anterioară războiului.
„Operatorii oportunişti — şi sunt mulţi — încurajaţi de riscul mai redus al tranzitului sau, cel puţin, de percepţia unui risc mai redus, au început să recupereze volumul de mărfuri blocate care s-a acumulat în timpul conflictului”, a declarat Richard Meade, redactor-şef al Lloyd’s List.
Pieţele petroliere au continuat să se calmeze, iar cotaţia petrolului Brent a scăzut la cel mai redus nivel din 27 februarie, ziua dinaintea izbucnirii războiului.