Marco Rubio lasă să se înţeleagă că discuţiile cu Iranul ar putea continua săptămâna viitoare

Se preconizează că discuţiile dintre Statele Unite şi Iran vor continua săptămâna viitoare, a declarat secretarul de stat american Marco Rubio.
Vorbind la aeroportul din Kuwait City, Rubio a afirmat că, din câte ştie, discuţiile tehnice vor fi reluate luni sau marţi. El se aşteaptă ca negocierile să aibă loc din nou în Elveţia.
„Cred că se vor întoarce în Elveţia”, a spus Rubio.
Cele două părţi, scrie dpa, au împărţit negocierile în diverse grupuri de lucru, în cadrul cărora discuţiile urmează să continue. Din partea SUA, se aşteaptă ca la acestea să participe experţi în energie nucleară şi sancţiuni din mai multe ministere.
Duminică, reprezentanţi ai SUA, Iranului şi ai ţărilor mediatoare, Pakistan şi Qatar, s-au întâlnit pentru discuţii într-un complex turistic de lux din apropierea oraşului Lucerna. Pakistanul a indicat că negocierile vor continua în grupuri de lucru mai restrânse în cursul săptămânii.
La sfârşitul lunii februarie, SUA şi Israelul au declanşat un conflict cu Iranul, care urmează să fie soluţionat definitiv în urma unui acord-cadru semnat săptămâna trecută. Acordul-cadru prevede intenţia de a ajunge la un acord final în termen de 60 de zile, dacă este posibil.