România şi Italia, acuzate de Teheran că au sprijinit SUA în războiul împotriva Iranului

Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmaeil Baghaei, a acuzat Italia şi România că au ajutat trupele americane în lupta împotriva Iranului.
„Italia şi România sunt menţionate în mod explicit de secretarul general al NATO ca participante la agresiunea împotriva Iranului. Acestea, alături de toate celelalte ţări europene care au susţinut agresiunea americano-israeliană împotriva Iranului, trebuie să explice cetăţenilor lor şi lumii întregi de ce au ales să se facă complici la acest act flagrant de agresiune şi la comiterea de atrocităţi în masă împotriva populaţiei iraniene din Minab, Lamerd, Teheran, Isfahan, Sanandaj, Hamadan, Tabriz, Shiraz şi Bandar Abbas”, a scris Esmaeil Baghaei pe X.
Declaraţia survine în contextul în care şeful NATO, Mark Rutte, a dezvăluit într-un interviul acordat Fox, că „500 de avioane americane au decolat de pe bazele americane din Italia pentru a sprijini Operaţiunea Epic Fury împotriva Iranului”.
Totodată, Rutte a mai spus că „o ţară precum România, în capitala sa, Bucureşti, a fost nevoită să reducă traficul aerian comercial deoarece aeroportul era folosit ca depozit pentru avioane-cisternă”.