Iranul a atacat o navă în Strâmtoarea Ormuz după acordul cu Trump

Corpul Gărzilor Revoluţionare Islamice (IRGC) a atacat o navă de marfă sub pavilion singaporez în Strâmtoarea Ormuz, au declarat pentru The Wall Street Journal (WSJ) doi oficiali americani.
Potrivit acestora, incidentul a avut loc joi, 25 iunie, şi a avariat puntea de comandă a navei, de unde sunt efectuate navigaţia şi controlul acesteia. Niciun membru al echipajului nu a fost rănit.
Cu câteva ore înainte de incident, marina iraniană avertizase navele să nu utilizeze rute prin strâmtoare care nu fuseseră convenite cu Teheranul.
Organizaţia Maritimă pentru Comerţ a Regatului Unit (UKMTO) a precizat ulterior că nava a fost lovită la 7,5 mile marine (13,9 km) în largul localităţii Dakhit, Oman. În urma acestui incident, Organizaţia Maritimă Internaţională (IMO) a ONU a anunţat suspendarea evacuării a peste 11.000 de navigatori care au rămas în Strâmtoarea Ormuz de la începutul războiului americano-israelian împotriva Iranului. Potrivit The Moscow Times, mai multe nave au fost evacuate cu succes, însă directorul organizaţiei, Arsenio Dominguez, a remarcat că există „garanţiile de securitate necesare” pentru ca operaţiunea să continue.
La 18 iunie, acordul de pace dintre Iran şi SUA a intrat în vigoare, una dintre prevederile sale garantând libera navigaţie prin Strâmtoarea Ormuz.
Preşedintele american Donald Trump a declarat că această rută de importanţă critică pentru comerţul mondial era complet deschisă navigaţiei, menţionând că pe piaţă pătrundea acum un „adevărat torent de petrol”.
Între timp, Financial Times a relatat că armatorii rămâneau derutaţi de instrucţiunile contradictorii venite din partea Washingtonului, Teheranului şi a companiilor de asigurări.
Mai exact, Iranul cere navelor să navigheze pe rute apropiate de coasta iraniană şi să obţină permisiunea Autorităţii Golfului pentru Afacerile Strâmtorii, înfiinţată în luna mai. Între timp, SUA şi unii asigurători occidentali propun ca navele să urmeze ruta de pe partea omanită a strâmtorii, sub protecţia aeriană a SUA.
UKMTO i-a îndemnat, de asemenea, pe navigatori să fie conştienţi de prezenţa minelor şi a forţelor navale în timpul tranzitării strâmtorii.