Oman deschide un coridor maritim temporar în Strâmtoarea Ormuz

Oman a anunţat marţi deschiderea unui coridor maritim temporar pentru navele care tranzitează Strâmtoarea Ormuz, invocând responsabilitatea sa faţă de una dintre cele mai importante rute maritime din lume şi angajamentul său faţă de libertatea navigaţiei.
Măsura a fost introdusă în coordonare cu Organizaţia Maritimă Internaţională (IMO) şi în conformitate cu rezultatele recente ale eforturilor americano-iraniene privind navigaţia şi stabilitatea regională, potrivit unui raport al Agenţiei de Ştiri a Omanului.
Coridorul şi coordonarea
„Pornind de la responsabilitatea Sultanatului Oman faţă de Strâmtoarea Ormuz şi de importanţa acesteia pentru economia globală şi în conformitate cu angajamentul său ferm faţă de dreptul internaţional şi dreptul mării, asigurând libertatea navigaţiei în strâmtoare fără impunerea unor taxe de tranzit, Oman a colaborat cu Organizaţia Maritimă Internaţională pentru a oferi opţiunea utilizării unui coridor maritim temporar pentru toate navele”, se arată în raport, potrivit YeniŞafak.
Coridorul va fi disponibil în funcţie de coordonatele anunţate de IMO şi de autorităţile omaneze competente, iar navele care doresc să utilizeze această rută vor trebui să se coordoneze cu organizaţia maritimă internaţională.
Oman a desemnat rute temporare la nord şi la sud de culoarele maritime existente, iar navele vor pleca în grupuri, conform unui plan etapizat elaborat de IMO.
Grup de lucru comun şi Înţelegerea de la Islamabad
Raportul apare în contextul în care Oman şi Iran continuă consultările privind viitoarele aranjamente de navigaţie în această cale navigabilă strategică.
Mai devreme, marţi, Muscat şi Teheran au anunţat formarea „unui grup de lucru comun” însărcinat cu negocierea viitoarei gestionări a navigaţiei în Strâmtoarea Ormuz, a serviciilor maritime care vor fi furnizate acolo şi a costurilor aferente, în coordonare cu celelalte state riverane Golfului şi în conformitate cu dreptul internaţional.
Conform clauzei 5 din Înţelegerea de la Islamabad, Iranul va purta un dialog cu Oman privind viitoarea administrare a Strâmtorii Ormuz.
Memorandumul, cunoscut sub numele de Înţelegerea de la Islamabad, a intrat în vigoare la 18 iunie, după ce a fost semnat electronic de preşedintele iranian Masoud Pezeşkian şi de liderul american Donald Trump.
Acordul include prevederi referitoare la încetarea războiului, redeschiderea Strâmtorii Ormuz şi ridicarea blocadei navale americane impuse Iranului.