Păun: Odată numit PSD la butoane, va încălca orice promisiune. Şi nu va putea fi dat jos fără AUR. Poate fi o capcană periculoasă

Nici Guvernul Tomac nu era ce trebuie, nici Guvernul Veştea nu era ce trebuie şi nici un Guvern PSD - Grindeanu lăsat singur la butoane nu este ce trebuie, a opinat, joi, profesorul de economie Cristian Păun.
"Toate sunt Guverne controlate exclusiv de PSD care a obţinut această poziţie cu ajutorul AUR. Să nu uităm acest amănunt foarte important. Ce vrea Grindeanu, de fapt nu el ci olguţii căci Grindeanu nu prea are capacitate să vrea ceva în afară de ceasuri şi pantofi de lux, este ceva foarte periculos pentru România. Grindeanu vrea să nu aibă nicio constrângere în actul de guvernare din partea nimănui. Dar are nevoie de 1/3 din voturile Parlamentului pentru asta. Cam imposibil ce cere el. Mai ales că nici el, nici olguţii, nu sunt credibili că ajungând să controleze iar cămara nu o fac praf, pe model Ciolacu. Nu au nici voturile să primească exclusiv şi pe perioadă nedeterminată cheile de la cămară, nu au nici credibilitatea că primindu-le nu vor face praf bruma de spaţiu fiscal care se prefigurează cu nişte costuri sociale enorme", a declarat Cristian Păun.
Din perspectiva profesorului, preşedintele Nicuşor Dan trebuie să mai tragă o linie roşie aici.
"Odată numit PSD la butoane, va încălca orice promisiune. Şi nu va putea fi dat jos fără AUR, controlând 1/3 din voturi fiecare tabără. Poate fi o capcană periculoasă. Deci, încă odată: Tomac = Veştea = PSD-Grindeanu singur şi necondiţionat de nimic. Toate 3 sunt acelaşi lucru: caviar pentru PSD! Toate au reprezentat şi reprezintă nişte capcane foarte periculoase pentru buzunarele noastre. Că tot aud vaiete prin cetate, mai ales după Tomac...", a adăugat Cristian Păun.