Glăvan: Bolojan s-a răzgândit şi e dispus să susţină un guvern 100% PSD, UDMR la fel. USR s-a trezit efectiv peste noapte în Las Fierbinţi

Bogdan Glăvan
Redacţia
25.06.2026
Bogdan Glăvan
Redacţia
25.06.2026

Profesorul universitar de economie Bogdan Glăvan - al cărui nume apărea pe lista miniştrilor doriţi de Eugen Tomac, prima încercare de „premier desemnat” a preşedintelui Nicuşor Dan - a lansat critici dure, joi, pe Facebook, la adresa USR şi PNL.

În mesajul său, fostul lider al Forţa Dreptei acuză cele două partide de „inconsecvenţe” în poziţionările lor faţă de PSD.

Redăm postarea lui Bogdan Glăvan

INCONSECVENŢELE EROILOR NOŞTRI

1. Timp de 6 săptămâni „reformiştii” au bătut toba cu „Să guverneze PSD, că el a declanşat criza, noi nu mai colaborăm cu PSD”.

Asta în ciuda vocii raţiunii care, săraca, nu putea să acopere zgomotul de fond, dar care spunea că PSD nu poate forma o majoritate, la fel cum nici PNL-USR nu pot forma o majoritate.

Cât timp PSD a stat la colţ, „reformiştii” au supralicitat chiar: au refuzat să susţină prima propunere a lui Nicuşor Dan, de guvern tehnocrat, fără plagiatori după decenii, cu trei oameni veniţi din mediul de business internaţional, cu un ministru al justiţiei fără schelete în dulap şi direct asumat de preşedinte ş.a.m.d.

„Reformiştii” au pretins că guvernul Tomac este paravan pentru PSD, deşi nu au putut proba că măcar cele două ministere avizatoare (finanţe şi justiţie) ar intra pe mâna unor apropiaţi ai PSD, iar despre prim-ministru nu puteau spune, evident, că este apropiat de PSD. Ei au continuat să susţină că totul e o făcătură pentru a scuti PSD de răspundere şi că PSD trebuie să guverneze stop-joc.

Acum, când PSD s-a ridicat şi a zis că nu fuge de răspunderea guvernării, “reformiştii” s-au răzgândit: “Stai, bre, jos, că am glumit, ce, noi nu vrem să guvernăm? Ba da, ia uite, avem deja nu una, ci trei propuneri de prim-ministru.”

Pe bune? Pe bune?! Şi noi plătim tot teatrul ăsta prin taxe şi impozite?

Ce s-a întâmplat de s-au răzgândit? Păi s-a întâmplat trădarea. PNL şi UDMR au făcut pasul la offside, după cum vă spuneam ieri, şi USR a rămas în afara jocului. Domnul Bolojan a anunţat că el ar sprijini instalarea unui guvern PSD.

Deci, după ce convinsese tot poporul pe cel mai serios ton că nu va mai susţine niciodată un guvern din care face parte PSD, nici măcar în procent de 1% şi nici prin interpuşi mai mult sau mai puţin închipuiţi, acum dl Bolojan s-a răzgândit şi a declarat public că este dispus să susţină un guvern 100% PSD, în baza unui protocol. UDMR a declarat la fel. Iar USR s-a trezit efectiv peste noapte în Las Fierbinţi.

2. După ce au insistat timp de şase săptămâni că nu se poate pune bază pe PSD şi că s-au săturat de PSD, acum “reformiştii” vin cu ideea refacerii marii alianţe între cele patru partide şi a reinstalării rotativei: să guverneze mai întâi ei până la finalul anului, după care să preia guvernarea PSD.

Epic. Fiindcă asta chiar dă apă la moară televiziunilor care susţin că traversăm, de fapt, “Criza Bolojan”, şi că România a stat în loc de dragul unor orgolii.

Să punem lucrurile în perspectivă. România stă cu sabia retrogradării deasupra capului – asta după cele mai mari majorări de taxe din istoria contemporană – şi agenţiile de rating au scris negru pe alb că instabilitatea guvernării reprezintă un factor important de care ţin cont.

Mai avem legi de trecut prin Parlament ca să nu pierdem miliarde de euro din PNRR şi, vă daţi seama, ce fel de legi o să fie alea care vor trece în regim de urgenţă în puţinul timp rămas, după ce va fi instalat în sfârşit un guvern! Părerea mea este că vor fi legi nesustenabile (alte forme fără fond), care nu vor rezista prea mult în timp, tocmai pentru că nu au fost explicate societăţii, tocmai fiindcă nu au făcut obiectul unui acord general între partide. Şi cu cât stăm mai mult în stand-by, cu atât aceste legi vor fi mai degrabă o ficţiune. Şi atunci, pentru ce plătim atâţia parlamentari? Pentru ce dăm atâtea subvenţii partidelor? Iată pentru ce.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos