Putin a semnat legea privind crearea unei baze de date despre telefoanele mobile ale cetăţenilor ruşi

Preşedintele Federaţiei Ruse, Vladimir Putin, a semnat vineri legea privind modificarea legii federale „Cu privire la comunicaţii”, care prevede crearea în Rusia a unei baze de date de stat cu numerele unice ale dispozitivelor mobile (IMEI), atribuite acestora de către producători.
Conform documentului publicat pe portalul de informaţii juridice, baza de date va include informaţii despre identificatorii echipamentelor utilizatorilor „autorizaţi şi interzişi” pentru utilizare în Rusia, scrie Moscow Times.
Baza de date va fi alimentată de operatorii de telecomunicaţii şi de autorităţile desemnate de guvern şi ar trebui să devină operaţională începând cu 1 martie 2027. Numerele unice ale smartphone-urilor şi tabletelor vor fi asociate cartelelor SIM, iar dispozitivele care nu vor trece de procedura de identificare vor fi deconectate de la reţea, au declarat anterior pentru „Kommersant” surse din piaţa telecomunicaţiilor.
„Un anumit număr IMEI va fi inclus în contractul cu abonatul. Din perspectiva abonatului, efectul noii reglementări va fi acela că nu se va mai putea introduce o cartelă SIM într-un dispozitiv al cărui IMEI nu este menţionat în contract”, a explicat unul dintre interlocutori.
FSB a solicitat crearea unei astfel de baze de date pentru a spori eficienţa măsurilor operative de căutare şi pentru a „preveni acţiunile ilegale”. Din punct de vedere formal, amendamentul a fost inclus în pachetul legislativ „Antifraudă-2”, al cărui scop declarat este protejarea cetăţenilor ruşi împotriva escrocilor.
„Sistemul de asociere a dispozitivelor cu abonaţii extinde în mod natural posibilităţile de identificare a utilizatorilor”, a explicat Serghei Kudryashov, partener al departamentului „Transformare digitală” al companiei Strategy Partners. Potrivit acestuia, importul de smartphone-uri în Rusia fără respectarea procedurilor va deveni mai dificil: dispozitivele neînregistrate pur si simplu nu vor funcţiona. Dezactivarea telefoanelor care nu sunt incluse în baza de date ar putea începe din 2028, au declarat surse ale ziarului „Kommersant”. În textul legii, acest termen nu este specificat.