Putin şi Lukaşenko s-au întâlnit la Valdai. Cei doi nu au făcut nicio declaraţie publică

Vladimir Putin şi Alexander Lukaşenko s-au întâlnit pe 26 iunie la reşedinţa preşedintelui Federaţiei Ruse din Valdai.
Într-un comunicat al Kremlinului se menţionează că cei doi au discutat „agenda Statului Unionist, cooperarea comercială şi economică şi punerea în aplicare a proiectelor comune în domeniul economic, precum şi aspecte legate de securitatea regională”.
Un comunicat practic identic a fost publicat de canalul Telegram „Pul Pervogo”, apropiat de serviciul de presă al lui Lukaşenko, scrie Meduza.
Purtătorul de cuvânt al preşedintelui Federaţiei Ruse, Dmitri Peskov, a declarat că nu sunt prevăzute declaraţii pentru mass-media în urma întâlnirii.
„Agenţia” remarcă faptul că, de obicei, Putin nu primeşte lideri străini la reşedinţa de la Valdaia.
Pe 19 iunie, preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, i-a cerut lui Lukaşenko să îndepărteze retransmiţătoarele de-a lungul frontierei dintre Bielorusia şi Ucraina, care, potrivit acestuia, erau folosite pentru ajustarea loviturilor ruseşti. El a ameninţat că, dacă acest lucru nu se va face în decurs de o săptămână, Ucraina va lua măsuri în acest sens. Pe 24 iunie, Zelenski a declarat că retransmiţătoarele de la frontieră au încetat să mai funcţioneze.
A doua zi, Lukaşenko a declarat că s-a întâlnit recent cu reprezentanţii lui Zelenski la Minsk. „Le-am spus direct: «Băieţi, transmiteţi-i preşedintelui vostru: dacă el crede că poate vorbi aşa cu noi şi să ne implice în război, atunci trebuie să înţeleagă că natura războiului se va schimba instantaneu. Acesta va fi un război cu totul diferit». Apropo, am primit un răspuns: aţâţ preşedintele, cât şi ei înţeleg acest lucru. Aşadar, haideţi, băieţi, să ajungem la o înţelegere”, a spus Lukaşenko.
La întâlnirea cu ambasadorul Federaţiei Ruse, Boris Gryzlov, Lukaşenko a declarat că Buelorusia nu doreşte să participe la războiul ruso-ucrainean.