Scăderea deficitului bugetar la 1,75% - "gură de oxigen" pentru România în perspectiva discuţiilor cu Moody's şi Fitch

Adrian Negrescu (Foto Facebook Adrian Negrescu)
Liliana Alexe
25.06.2026
Adrian Negrescu (Foto Facebook Adrian Negrescu)
Liliana Alexe
25.06.2026

Scăderea deficitului bugetar la 1,75%, după primele cinci luni din 2026, reprezintă o gură de oxigen pentru România în perspectiva discuţiilor din luna iulie cu Moody's şi Fitch, a apreciat consultantul economic Adrian Negrescu, joi, pe pagina de Facebook.

„E o adevărată performanţă care are mari şanse să ne securizeze ratingul de ţară, într-o perioadă în care zgomotul politic creează o percepţie puternică de instabilitate privind situaţia din România. E un argument excelent care, alături de stabilitatea relativă a cursului de schimb, reprezintă singurele veşti pozitive într-o mare de probleme”, a adăugat economistul.

Faptul că, potrivit datelor preliminiarii prezentate de Alexandru Nazare, investiţiile publice au crescut de la 40,57 miliarde lei la 44,73 miliarde lei reprezintă, de asemenea, un semnal pozitiv pentru economie, a mai susţinut analistul care a avertizat însă că nu e de ajuns: „Să nu ne îmbătăm cu apă rece. 71% dintre investiţii s-au făcut cu bani europeni iar asta demonstrează, dacă mai era nevoie, cât de dependenţi suntem de finanţările europene, de banii care vin de la Bruxelles-ul hulit de o parte a clasei politice”.

„Datele privind execuţia bugetară la 5 luni reprezintă, pe de altă parte, doar o fotografie de moment, urmând ca din a doua parte a anului să vedem dacă politicienii sunt capabili să menţină acest trend pozitiv asigurat de MFP, dacă vor lua măsurile necesare pentru a respecta ţinta de deficit de 6,2%”, a precizat Negrescu.

Analistul a mai spus că politicienii care anunţă scăderi de taxe şi creşteri de venituri pentru populaţie „vând doar iluzii”, pentru că situaţia bugetară rămâne în continuare foarte serioasă. „În esenţă, din taxele şi impozitele plătite de populaţie şi firme peste 90% se duc pe cheltuielile sociale (pensii, salarii etc.) iar restul de 10% pe dobânzile la împrumuturi”, a adăugat el.

„În aceste condiţii, statul este condamnat să se împrumute masiv, cu echivalentul a unui miliard de euro pe săptămână pentru a avea bani de la o lună la alta ca să plătească toate facturile. De aceea cred că indiferent cine va veni la Palatul Victoria va avea o misiune extrem de dificilă şi foarte clară - de a creşte încasările statului pentru a reduce din această menghină financiară în care ne aflăm”, a opinat Negrescu.

Potrivit consultantului economic, doar prin reducerea evaziunii şi prin extinderea bazei de impozitare vom putea ieşi din „această situaţie înfiorătoare” care, aşa cum estima şi Comisia Europeană, „ne poate duce în următorii ani într-o situaţie financiară demnă de o ţară falimentară”.

„Altfel spus, dacă vom continua să ne împrumutăm pe bandă rulantă fără să facem reduceri de cheltuieli, să scădem facturile statului, datoria publică va ajunge spre 80-90% din PIB şi nu o vom mai putea plăti. Deja avem dificultăţi în a plăti cei peste 10 mld. de euro numai dobânzi la creditele luate până acum.

Altfel spus, indiferent ce promisiuni cu iz electoral fac politicienii, dacă nu vom ieşi din paradigma traiului pe datorie, ne va fi tuturor mai greu în viitor – taxe şi impozite mai mari, investiţii în scădere, locuri de muncă tot mai puţine. Avem nevoie de predictibilitate, de măsuri fundamentate economic şi de profesionişti”, a scris Adrian Negrescu pe pagina de socializare

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos