Becali: "Eu am votat şi pe Veştea. E bine că nu a trecut, ne făceam de râs. Nicuşor mai doarme, dar are harismă"

Gigi Becali le-a declarat reporterilor că a votat desemnarea lui Adrian Veştea ca premier doar pentru că îi promisese preşedintelui Nicuşor Dan, dar că e bine că nu a trecut pentru „că ne făceam de răs”. Latifundiarul a criticat, totodată, şi desemnarea lui Eugen Tomac, susţinând că „Tomac şi Veştea nu au nicio harismă”.
„Eu am votat şi pe Veştea, că am promis lui Nicuşor Dan. Dar ce să faci şi cu Veştea? Nu avea nici măcar….într-un fel e bine că nu a trecut. Mai suferim noi economic puţin. Păi nu avea alură, n-avea hartă (sic!) de prim-ministru. Se ducea şi se uita pe acolo… ne făceam de râs. Ăla, Tomac, şi el e băiat bun, super băiat bun, dar ne făceam iar de râs.
Nicuşor nu e el aşa. Are harismă. Mai face cu mâinile aşa… Nu e vreun mare bărbat, dar are el aşa… a început să-ţi placă de el. Mai face cu mâinile aşa… are o anumită harismă. Tomac şi Veştea nu au nicio harismă. Nicuşor mai doarme, dar are harismă”, le-a spus deputatul George Becali reporterilor, potrivit Digi24.
Reamintim că Patronul FCSB l-a mai lăudat pe Nicuşor Dan şi în urma cu o lună după primele consultări de la Cotroceni pentru desemnarea unui premier:
„Eu votez ce nominalizează preşedintele. Că de-aia am venit. N-am niciun interes, nimic, eu sunt Becali. Nu poate să aibă împărat interes la preşedinte, că eu sunt împărat. Dar eu ce nominalizează preşedintele, eu votez. Adică merg pe înţelepciunea lui. Deşi eu sunt împărat, văd că el e mai înţelept, mai cuminte, mai liniştit, văd că face treabă bună”. Detalii aici.