Năsui îl "execută" pe economistul-şef BNR: Acum câţiva ani îndemna românii să nu mai mănânce carne de vită pentru că vitele flatulează, şi asta încălzeşte planeta

Fostul ministru (USR) al Economiei Claudiu Năsui s-a dezlănţuit la adresa lui Valentin Lazea, economistul-şef al Băncii Naţionale a României.
"Câteodată aroganţa bugetarilor de lux este uluitoare. Valentin Lazea este tipicul 'economistului' socialist salarizat regeşte la stat. Susţine constant creşteri de taxe şi face apologia statului cât mai mare şi intruziv. Ca să vă daţi seama de nivel, acum câţiva ani îndemna românii să nu mai mănânce carne de vită pentru că vitele flatulează, şi asta încălzeşte planeta. Da, aţi citit bine. Vă zic asta ca să înţelegeţi nivelul. Nu a lucrat o zi în privat. Dar vă dă lecţii despre ce ar trebui să faceţi. Şi nu doar atât, ci vă şi face analfabeţi economic.
Vinovatul pentru criză sunteţi tot dumneavoastră, cei care îi plătiţi salariul. Dar de ce? Aţi crescut dumneavoastră cheltuielile statului? Aţi crescut dumneavoastră în mediul privat taxele? Aţi făcut dumneavoastră schemele de încurajare a îndatorării? Absolut deloc. Dar tot dumneavoastră sunteţi vinovaţi. Pentru că nu aţi învăţat economie. Probabil economie din aceea socialistă cum a învăţat domnul Lazea, în care statul tot creşte şi tot creşte taxele non-stop. Nu de alta dar el de acolo îşi ia salariul.
Oamenii aceştia au dus economia României de gard. N-au avut nicio problemă cu creşterile de cheltuieli. În schimb s-au opus mereu oricăror reduceri de taxe. De parcă numai una creştea deficitul. Statul român ar putea să reducă şi cheltuielile şi taxele. Dar asta nu corespunde cu idealul lor socialist în care statul trebuie să fie mare şi atotputernic, iar ei eterni în fruntea lui şi salarizaţi regeşte să facă propagandă pentru sistem", a transmis Claudiu Năsui.