Murad: Simion a negociat cu PSD ca AUR să primească 4 ministere în Guvernul Veştea şi şefia Senatului

Deputatul AUR Mohammad Murad susţine că liderul George Simion a negociat cu PSD până în ultimele momente intrarea AUR în Guvernul Veştea. Murad a mai spus că AUR urma să primească patru ministere, din care el însuşi pe cel al Economiei, scrie B1 TV.
Mohammad Murad s-a declarat revoltat că ar fi avut loc 15 întâlniri secrete în vederea acestor negocieri, într-un mod total netransparent, iar parlamentarii AUR au aflat cum trebuie să procedeze la votul pe învestirea Guvernului Veştea cu doar câteva minute înainte de vot.
Concret, Mohammad Murad a susţinut că George Simion însuşi a negociat cu liderii PSD ca AUR să primească în Guvernul Vestea patru ministere, dar şi şefia Senatului pentru Petrişor Peiu.
„Luni dimineaţa (ziua votului n.r.) am fost sunat de George Simion şi mi-a zis: ”O să te pun ministru al Economiei, că negociez cu ei să ne dea patru ministere”. Nu l-am întrebat cu cine a negociat, dar avuse deja peste 15 întâlniri, nu vorbim de una sau două întâlniri. (…)
I-am spus: ”George Simion, dacă tu ai ajuns la negocierile astea, atunci ai tendinţa să votezi guvernul”. El a spus: 'să vedem'”, a declarat Murad, la Realitatea Plus.
El a precizat că Petrişor Peiu, liderul senatorilor AUR, ar fi urmat să primească şefia Senatului.
De asemenea, potrivit deputatului, mijlocitor în aceste negocieri a fost afaceristul clujean Sile Puşcaş, alături de care Simion a fost văzut la Aeroportul Otopeni imediat după ce a fost înfrânt la prezidenţiale.
Murad a mai afirmat că a fost sunat de la PSD şi a fost întrebat dacă George Simion a fost serios: „I-am zis: 'cred că da'”.
Mohammad Murad a mai susţinut că George Simion s-a răzgândit pe parcurs şi că parlamentarii AUR au aflat efectiv înainte de vot că nu trebuie să voteze învestirea Guvernului Veştea: „La ora 21.00 în seara votului noi în AUR nu ştiam cum să votăm”.
Deputatul AUR nu a prezentat nicio dovadă pentru spusele sale.