Germania ar putea introduce serviciul militar obligatoriu începând cu anul 2027

Soldaţi germani. (Getty Images)
Redacţia
28.06.2026
Soldaţi germani. (Getty Images)
Redacţia
28.06.2026

Autorităţile germane iau în considerare posibilitatea reintroducerii serviciului militar obligatoriu pentru toţi bărbaţii încă din 2027, întrucât Bundeswehr se teme că, pe fondul ameninţării ruse, nu va reuşi să recruteze numărul necesar de voluntari. Informaţia este relatată de The Telegraph, citându-l pe Thomas Røvekamp (CDU), preşedintele comisiei parlamentare pentru apărare.

Potrivit acestuia, decizia trebuie luată până la 31 iulie 2027. „Dacă nu vom reuşi să atingem aceste obiective prin mobilizare voluntară, va trebui să revenim la serviciul militar obligatoriu”, a declarat Rövekamp.

Germania a abrogat serviciul militar obligatoriu în 2011, însă, după invazia rusă pe scară largă în Ucraina, politica de apărare a ţării s-a schimbat radical. Cancelarul Friedrich Merz a promis să creeze cea mai puternică armată terestră din Europa, mărind efectivele Bundeswehrului de la 185.000 în prezent la 260.000 de militari până în 2035.

Cu toate acestea, potrivit lui Røvekamp, va fi extrem de dificil să se atingă astfel de cifre doar cu ajutorul voluntarilor. „Trebuie să purtăm o discuţie foarte serioasă cu privire la posibilitatea de a atinge obiective atât de ambiţioase privind creşterea efectivelor trupelor active şi a rezerviştilor pe baza de voluntariat. Eu încă am îndoieli serioase”, a subliniat el.

La începutul anului 2026, Germania a introdus un nou model de serviciu militar: bărbaţii cu vârstă de recrutare sunt obligaţi să completeze un chestionar privind starea de sănătate şi să se supună unui examen medical. Guvernul şi-a rezervat dreptul de a introduce recrutarea obligatorie, în cazul în care recrutarea voluntară se va dovedi insuficientă.

În acelaşi timp, planurile de a-i obliga pe bărbaţii născuţi în 2008 şi mai în vârstă să solicite permisiunea de a părăsi ţara pentru mai mult de trei luni au stârnit un ecou larg, iar ministrul Apărării, Boris Pistorius, a fost nevoit să renunţe la ele. Criticii acuză autorităţile că tratează tinerii ca pe „carne de tun”, scrie publicaţia.

Germania nu este singura ţară europeană care îşi consolidează potenţialul militar. În Franţa, Emmanuel Macron a lansat un program de serviciu naţional voluntar de 10 luni, cu o remuneraţie de 10.000 de euro, iar Polonia a început să-şi întărească forţele armate pe flancul estic al NATO.

În acest context, în Europa se aud din ce în ce mai des avertismente cu privire la o posibilă ameninţare din partea Rusiei: potrivit estimărilor unor oficiali europeni, Kremlinul ar putea considera că a sosit momentul propice pentru un conflict cu NATO chiar în următoarele 12 luni.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos