Şeful de cabinet argentinian îşi dă demisia pe fondul acuzaţiilor de corupţie

Şeful de cabinet al preşedintelui argentinian Javier Milei, Manuel Adorni, şi-a dat demisia după luni de acuzaţii de corupţie şi o anchetă privind o presupusă îmbogăţire ilicită.
„Am fost tratat ca un criminal şi ca un corupt, deşi nu mi se poate imputa niciun act de corupţie”, a scris Adorni într-o scrisoare de demisie. El a descris acuzaţiile aduse împotriva sa drept minciuni.
Adorni ocupa funcţia de şef de cabinet din noiembrie, după ce anterior fusese purtătorul de cuvânt al guvernului Milei.
Procurorii deschiseseră o anchetă împotriva lui Adorni în legătură cu aceste acuzaţii. Printre altele, el este acuzat că a cumpărat proprietăţi la preţuri mult mai mari decât şi-ar fi putut permite.
Adorni se afla sub o presiune din ce în ce mai mare în ultimele săptămâni.