SUA lansează noi atacuri asupra Iranului

Armata SUA a efectuat noi atacuri împotriva Iranului, a anunţat Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) într-un comunicat.
Au fost atacate mai multe ţinte, printre care poziţii de apărare aeriană, baze de depozitare a dronelor şi infrastructură de supraveghere, a precizat CENTCOM. Comandamentul a afirmat că atacurile au fost o reacţie la ceea ce a descris drept agresiunea continuă a Iranului împotriva navigaţiei comerciale.
Acesta a fost al doilea atac al SUA asupra Iranului de la semnarea unui acord-cadru între cele două ţări la jumătatea lunii iunie. Vineri, Statele Unite au declarat că au efectuat lovituri aeriene asupra unor instalaţii iraniene de depozitare a rachetelor şi dronelor, precum şi asupra unor staţii radar de coastă, ca răspuns la un atac cu drone asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Hormuz, joi, pe care Washingtonul l-a atribuit Teheranului.
„Este un atac mai amplu decât cel de noaptea trecută”, a declarat sâmbătă un înalt oficial american pentru Fox News, referindu-se la ultimul atac.
Agenţia britanică de securitate maritimă UKMTO a declarat sâmbătă dimineaţă că un petrolier a fost lovit de un proiectil neidentificat, deşi circumstanţele exacte au rămas iniţial neclare. Potrivit CENTCOM, nava era petrolierul „Kiku”, care arbora pavilionul Panama. Petrolierul plecase joi din Qatar şi se îndrepta spre Emiratele Arabe Unite, a raportat New York Times, citând un oficial american.
Preşedintele SUA, Donald Trump, a acuzat Iranul că a încălcat din nou armistiţiul într-o postare pe Truth Social, afirmând că ultimul atac american a fost un răspuns.
„Este foarte posibil ca ei să nu înveţe niciodată!”, a scris Trump.
„S-ar putea să vină un moment în care nu vom mai putea fi rezonabili şi vom fi nevoiţi să ducem la bun sfârşit, pe cale militară, misiunea pe care am început-o cu mare succes”, a scris preşedintele SUA, adăugând: „Dacă se va întâmpla asta, Republica Islamică Iran nu va mai exista!”
Postul public de televiziune iranian IRIB a relatat duminică dimineaţă că s-au auzit mai multe explozii într-un sat din apropierea oraşului Sirik. Ulterior, acesta a precizat că proiectilele au lovit un turn de comunicaţii.
IRIB a declarat că patru proiectile au lovit periferia oraşului portuar iranian Bandar Lengeh, din provincia Hormozgan. De asemenea, a raportat impacturi pe Insula Qeshm, din Strâmtoarea Hormuz.