Kelemen Hunor: Trebuie să ne întoarcem la TVA-ul de 19% / PSD are şansa cea mai solidă să guverneze mai departe

Kelemen Hunor, presedinte UDMR (Epoch Times România)
Redacţia
24.06.2026
Kelemen Hunor, presedinte UDMR (Epoch Times România)
Redacţia
24.06.2026

Preşedintele UDMR Kelemen Hunor a declarat marţi, la Antena 3, că TVA-ul de 21% introdus de Guvernul Bolojan a avut efecte negative pentru economia României „mult prea bazată pe consum” şi că acesta ar trebui să revină la 19% „în perspectiva anului 2027”.

„Trebuie să ne întoarcem de la TVA-ul de 21% care a creat inflaţie, a redus consumul şi, vrând-nevrând, România are o economie mult prea bazată pe consum, dar până când productivitatea nu creşte şi nu reuşeşti să menţii consumul, asta înseamnă recesiune. Bineînţeles că toate serviciile şi toate produsele generează inflaţie. Deci, da, din punctul meu de vedere ar trebui să ne întoarcem la TVA 19%. Nu se poate de la o zi la alta, recunosc asta. Dar în acelaşi timp trebuie să umblăm la cheltuielile statului sau, mă rog, cei care vor guverna… PSD are şansa cea mai solidă să guverneze mai departe. Şi bineînţeles… stimularea economiei, a productivităţii, locuri de muncă, atragerea investiţiilor”, a declarat liderul UDMR la Antena 3.

Kelemen Hunor a precizat că este nevoie de măsuri care să susţină economia înainte ca situaţia să se degradeze şi mai mult.

„Dacă nu încercăm să facem ceva pentru a susţine economia, lucrurile se vor complica şi mai mult. Eu, când discutam de susţinerea unui Guvern moncrom, mă gândesc la toate aceste elemente pentru economia românească. Să mergem spre o creştere economică în anii care urmează trebuie introdus în protocol. Dacă nu pentru 2026, atunci vom relua discuţiile până în februarie-martie anul viitor”, a precizat Hunor.

Liderul UDMR a subliniat că ar trebui „să începem cu discuţiile între partidele politice şi să facem un acord parlamentar înainte de nominalizare”.

„Să existe acea majoritate care să susţină acel guvern, PSD sau PNL-USR-UDMR să avem un acord parlamentar. Am văzut şi declaraţiile liderilor PSD care spun că ei nu susţin un guvern din care nu fac parte, şi nu susţin guvernul minoritar PNL-USR-UDMR, deci rămâne deocamdată singura variantă să încercăm un acord parlamentar pentru un guvern PSD monocolor curat ca lacrima”, a adăugat liderul maghiar.

În opinia sa, un guvern minoritar PSD are şanse mari să se menţină la putere până în 2028, pentru că nimeni din opoziţie nu va mai avea vreun interes să-l dărâme.

„Convingerea mea este că dacă vom avea un guvern PSD monocolor minoritar, el va rămâne până-n 2028 fiindcă după aceea nimeni nu va mai semna şi vota o moţiune de cenzură, nimeni nu va mai avea niciun interes, fiind în opoziţie toată lumea, să dea jos un guvern PSD. Asta este analiza mea şi concluzia la care am ajuns eu. Am spus da, dar trebuie să fim conştienţi că există o şansă uriaşă ca acest guvern monocolor să meargă până în 2028. Din punctul meu de vedere e OK. Am discutat cu toţii şi cu colegii din PSD că în acest moment, indiferent de variantă, trebuie să etapizăm guvernarea până-n 2028 pentru că asta e situaţia”, a mai spus el.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos