Pentru ce a fost amendat Călin Georgescu de AEP?

Fostul candidat la alegerile prezidenţiale lăudat de Kremlin, Călin Georgescu, a primit în 2025 o amendă de 200.000 de lei de la Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) pentru încălcarea legislaţiei privind finanţarea campaniei electorale.
Georgescu a plătit 32.500 de lei, plata fiind făcută de soţia acestuia, Cristela Georgescu. Acesta a postat anul trecut că a plătit, în termenul legal, jumătate din valoarea minimă şi a contestat amenda în instanţă.
Potrivit G4Media, care a obţinut procesul verbal al controlului, neregulile găsite de angajaţii AEP sunt urmatorele:
- Călin Georgescu şi-a plătit mandatarul financiar din alte surse decât cele legale şi nu a declarat nici sursa venitului şi nici cheltuiala.
Materiale de campanie cu sursă de finanţare necunoscută
- În contul de campanie al candidatului au ajuns bani, nedeclaraţi la AEP.
- Raportul detaliat al veniturilor şi cheltuielilor electorale, precum şi Declaraţia privind cuantumul datoriilor înregistrate ca urmare a campaniei nu reflectă realitatea.
Articolul integral poate fi citit aici.