Rusia se retrage de la Cupa Mondială Challenge de gimnastică ritmică de la Cluj după anunţul lui Emil Boc privind imnul şi drapelul

Federaţia Rusă de Gimnastică a anunţat vineri retragerea delegaţiei sale de la etapa de Cupă Mondială Challenge la gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca, programată în perioada 26-28 iunie.
Decizia a fost luată după ce autorităţile locale din Cluj-Napoca au refuzat afişarea drapelului Federaţiei Ruse şi intonarea imnului de stat în cazul unor eventuale victorii ale sportivelor ruse.
Într-un videoclip postat miercuri pe reţelele sociale, primarul oraşului Cluj-Napoca, Emil Boc, a declarat că a fost de acord să găzduiască această competiţie în oraşul său într-un moment în care gimnaştii ruşi se aflau încă sub efectul sancţiunilor internaţionale şi aveau voie să participe la astfel de evenimente doar ca sportivi „neutri”.
„Aş dori să fiu clar (...): imnul Rusiei nu va fi intonat şi drapelul Rusiei nu va fi folosit pentru a reprezenta sportivii acestei ţări”, a afirmat Boc, explicând că a dorit să-şi exprime dezacordul „faţă de simbolurile politice ale unui stat agresor”.
Comitetul Olimpic Rus a numit joi această declaraţie „o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice şi a principiului neutralităţii politice în sport”, anunţând într-un comunicat de presă că a „informat Comitetul Internaţional Olimpic despre acest incident”.
„Organizatorii ne-au informat verbal că drapelul naţional al Rusiei nu va fi afişat în arena sportivă şi că imnul naţional nu va fi interpretat în cazul unei victorii. Aceasta reprezintă o încălcare directă a deciziei adoptate în luna mai de Comitetul Executiv al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică, care a restabilit pe deplin drepturile sportivilor ruşi. De asemenea, situaţia contravine Statutului Federaţiei Internaţionale de Gimnastică şi prevederilor actualizate ale Cartei Olimpice, menite să protejeze sportul şi sportivii de orice presiune politică, guvernamentală, socială sau economică externă. Echipa noastră naţională este întotdeauna pregătită să participe la competiţii care respectă cerinţele Federaţiei Internaţionale de Gimnastică”, a declarat Linar Ginatullin, ataşatul de presă al Federaţiei Ruse de Gimnastică.
Potrivit agenţiei de stat ruse TASS, Federaţia Rusă de Gimnastică a sesizat atât Federaţia Internaţională de Gimnastică, cât şi Comitetul Internaţional Olimpic, solicitând sancţiuni împotriva Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică.
Competiţia World Challenge Cup la gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca a început vineri cu faza calificărilor la cerc şi minge, individual.