Preda: Preşedintele a părut să fie dezinteresat de nucleul dur al alegătorilor lui şi riscă să fie abandonat

Politologul Cristian Preda a opinat, într-o intervenţie la Digi24, că preşedintele Nicuşor Dan a devenit conştient că riscă să fie abandonat de nucleul dur al alegătorilor săi.
Jurnalist: Vorbiţi de reproşuri, domnule Preda. Vine fix în contextul criticilor îndreptate spre Palatul Cotroceni în ultima perioadă, în această criză politică. Spune Nicuşor Dan aşa: „Înţeleg foarte bine responsabilitatea mandatului.” Ce explicaţie a vrut, de fapt, să dea şeful statului prin această declaraţie?
Cristian Preda: Cred că se adresează, în acest moment, în fine, celor care l-au votat în turul întâi. Şi zic „în fine” pentru că preşedintele, într-adevăr, a părut să fie dezinteresat de nucleul dur al alegătorilor lui şi riscă să fie abandonat. De altfel, sunt foarte multe voci critice la adresa dumnealui din rândul celor care, cum spuneam, l-au votat. Au fost unii care au ieşit în stradă, de pildă, şi nu s-a mai întâmplat până acum ca, la un an după alegerea unui preşedinte, susţinătorii lui să iasă şi să-l critice în stradă. Deci cred că asta este o declaraţie care e ţintită, e îndreptată către cei care au vrut de la bun început să fie preşedinte şi au votat, circa 20% din electorat, pe 4 mai 2025.
Şi, pe de altă parte, nu ştiu, am impresia, poate că mă înşel, dar cred că experienţa asta recentă i-a modificat puţin comportamentul preşedintelui. De pildă, ce a spus acum, că vine şi pleacă din Polonia pentru a vedea partidele rapid, e altceva decât amânarea pe care şi-a asumat-o la începutul discuţiilor.
Ţineţi minte că, după căderea Guvernului, au trecut vreo 10 zile până a chemat partidele, zicând: „Da, ştiţi că am o întâlnire peste cinci zile şi vine Mark Rutte la Bucureşti şi aşa mai departe, formatul B9.” Şi nu, nu văd partidele.
Acuma, iată-l că e preocupat, adică merge şi îşi face datoria de şef al statului în Polonia şi nu stă acolo să se plimbe pe străzile frumoaselor oraşe din această ţară. E splendidă ţara, dar vine la Bucureşti, încearcă din nou să rezolve această ecuaţie şi se întoarce pentru o altă reuniune politică importantă, tot în Polonia. Deci pare mai prompt în acţiune şi asta ne arată că, într-adevăr, ia în serios criza, care e gravă.
Adică n-am mai avut, din 2009, de când a fost răsturnat Boc, o criză atât de lungă, dar atunci, în fine, au trebuit să facă alegeri prezidenţiale, că eram în plină campanie prezidenţială. Altfel, crize de guvern, într-adevăr, se rezolvau mult mai rapid decât acum.
Jurnalist: ”Dar nu stă teleleu’’... Mai ţineţi minte cum spunea un consilier prezidenţial, la un moment dat, referitor la deplasările externe.