Simion reacţionează: AUR la guvernare! E singura soluţie! Dacă nu se conformează, Nicuşor Dan trebuie suspendat

"AUR la guvernare! E singura soluţie! Dacă nu se conformează Nicuşor Dan, el trebuie suspendat", a fost mesajul postat pe Facebook, după negocierile de la Palatul Cotroceni, de preşedintele AUR George Simion.
Ce a transmis George Simion
"Blocaj politic total în acest moment, şi toţi spun că e posibil ceea ce noi am oferit ca soluţie încă de la început: alegerile anticipate. În rest: Orgolii mărunte şi interese meschine. Preşedinte nervos, deprimat şi depăşit.
De ce e blocaj? Pentru că le convine tuturor. Când vine vârful crizei – şi va veni curând – PNL, USR şi UDMR vor arunca anatema pe PSD, fără de care nu cădea guvernul. Vor spune că ei ar fi salvat ţara, dar nu au fost lăsaţi de ciuma roşie. PSD, la rândul lui, vă spune că a încercat să aducă un guvern mai bun decât cel al lui Ilie Sărăcie, iar PNL, USR şi UDMR s-au agăţat de fotolii, amanetând ţara. Răstimp, România se va duce la fund. Da, Bolojan & comp. au scos ţara din mlaştină, cum se laudă, doar că de acolo au aruncat-o drept în prăpastie. Încă o dată se dovedeşte că AUR a procedat corect refuzând să fie parte a jocurilor lor murdare şi păguboase pentru români. Acum, lumea îi vede în toată nimicnicia lor morală. Cu 80% din Parlament se încurcă în formarea unui guvern de doar 50+1.
Neputinţă? Ori refuzul de a accepta realitatea care ne va lovi curând pe toţi? 'Pro-europenilor', aţi distrus ţara şi nici în ceasul al 12-lea nu vreţi să înţelegeţi. Plecaţi şi lăsaţi pe alţii mai buni!"