Dosarul Bălan: Întâlniri conspirative cu agenţi KGB şi liste cu ofiţeri sub acoperire ai SRI

Fostul director adjunct al Serviciului de Informaţii şi Securitate (SIS) al Republicii Moldova Alexandru Bălan ştia identitatea a cel puţin şapte ofiţeri acoperiţi ai Serviciului Român de Informaţii, potrivit unei investigaţii realizate de Europa Liberă.
Jurnaliştii publicaţiei amintite, pe baza unor informaţii judiciare, au reconstituit ultima operaţiune a lui Bălan: întâlnirea din aprilie 2025, de la Budapesta, cu agenţi ai KGB din Bielorusia.
Pentru data de 5 aprilie 2025, un cetăţean al Republicii Moldova a introdus în Google Maps o adresă din nordul Budapestei: „27 Szövetség utca”. Strada Szövetség nr. 27. Nu a căutat „cazări în Budapesta”, nu a comparat oferte şi nu l-a interesat cât costă.
A rezervat rapid, sub un nume fictiv, însă a furnizat data naşterii şi numărul de paşaport reale.
Cel care făcuse rezervarea era Alexandru Bălan, fostul director adjunct al Serviciului de Informaţii şi Securitate (SIS) din Republica Moldova.
Pentru rezervare, Bălan a plătit 150,75 euro, de pe un card cu terminaţia 3822, emis pe un nume fals.
Două zile mai târziu, pe 7 aprilie, Bălan a urcat într-un autocar înmatriculat în Republica Moldova. La ora 18:11 a intrat în România prin Vama Albiţa, legitimându-se cu un paşaport moldovenesc.
Autocarul a traversat peste noapte România, iar pe 8 aprilie Alexandru Bălan a ajuns la Budapesta.
S-a cazat în apartamentul 3 al complexului NovaCity.
Cine sunt agenţii cu care s-a întâlnit Bălan
În aceeaşi zi, într-un SUV marca Hyundai Tucson, cu numere diplomatice ceheşti, au intrat în Ungaria şi trei ofiţeri ai Comitetului Securităţii de Stat (KGB) al Bielorusiei.
Într-un dosar penal din România în care Alexandru Bălan este acuzat de spionaj sunt menţionate şi numele lor, obţinute de autorităţile române de la omologii din Ungaria şi Cehia. Este vorba despre Uladzimir Varazhbitau, Uladzimir Yarmak şi Mikalai Dukshta.
Primii doi deţin paşapoarte diplomatice, iar al treilea a fost acreditat drept „consilier” la ambasada Bielorusiei la Praga şi declarat oficial, în noiembrie 2024, reprezentant al KGB-ului bielorus.
Nu era prima dată când cei trei se întâlneau cu Alexandru Bălan. Spionii bieloruşi s-au mai întâlnit cu fostul adjunct al SIS în aprilie 2024, tot la Budapesta.
Să revenim la întâlnirea din aprilie 2025.
Pe 9 aprilie, la ora 11:17, cei trei agenţi bieloruşi au ajuns la complexul în care era cazat Bălan. A intrat doar Varazhbitau, care nu a mai ieşit de acolo timp de aproape 11 ore.
Din rechizitoriul prin care Bălan a fost ulterior trimis în judecată în România reiese că, în prima zi petrecută în apartament cu Uladzimir Varazhbitau, fostul adjunct al SIS a primit 512 notificări pe telefon – Telegram, Signal, WhatsApp, Facebook.
Bălan nu a folosit deloc telefonul în timpul celor 11 ore. L-a deschis abia aproape de miezul nopţii, când a trimis un mesaj pe Signal către un contact salvat „Prod”. A trimis doar un emoji.
Procurorii români au remarcat că, în zilele petrecute la Budapesta, Alexandru Bălan s-a conectat de 36 de ori la reţele Wi-Fi publice, deşi telefonul său avea acces la date mobile.
După întâlnirile cu agenţii bieloruşi, Bălan a mers la mai multe case de schimb valutar din Budapesta. În una dintre ele a schimbat 1.500 de euro, ceea ce, în opinia autorităţilor române, „denotă că a fost remunerat de ofiţerul KGB”.
Pe 11 aprilie, Bălan a mai schimbat 1.400 de euro şi s-a îmbarcat într-un zbor către Bruxelles. Tot atunci, au plecat din Ungaria – spre Austria – şi ofiţerii bieloruşi.
Anchetatorii români au deschis un dosar penal privind întâlnirea conspirativă a lui Bălan cu agenţii bieloruşi în iunie 2025, însă abia în septembrie fostul adjunct al SIS a fost reţinut, după ce a fost invitat la Timişoara, la o conferinţă a Universităţii de Vest.
Procurorii români îl acuză pe Bălan că, la cele două întâlniri avute în aprilie 2024 şi aprilie 2025 cu spionii bieloruşi, ar fi furnizat secrete de stat.
Nu există informaţii că autorităţile române ar şti exact ce a discutat Bălan cu ofiţerii KGB cât timp au stat în apartamentul din Budapesta, însă documentele găsite pe dispozitivele sale electronice sunt considerate sugestive.