"Am fost să mănânc" - Nicuşor Dan, despre poza în care apare la masă cu şeful SPP, Rareş Bogdan, Negrescu şi Tomac

Preşedintele Nicuşor Dan a venit cu noi precizări, joi, într-o conferinţă de presă în Polonia, după ce Digi24 a publicat o poză în care apare la masă, în Bruxelles, alături de şeful SPP Lucian Pahonţu, fostul premier desemnat Eugen Tomac, consilierul prezidenţial Valentin Naumescu şi europarlamentarii Rareş Bogdan (PNL aripa Thuma) şi Victor Negrescu (PSD).
Imaginea - care apare într-un moment de maximă tensiune în societate - a inflamat spiritele în spaţiul public şi a alimentat teoriile privind implicarea Sistemului în viaţa politică.
Reporter: A fost publicată o fotografie a dumneavoastră cu mai mulţi consilieri, la care apărea şi domnul Pahonţu. Au apărut mai multe întrebări legate de prezenţa lui. Puteţi lămuri publicul?
Nicuşor Dan: Am fost să mănânc, am fost la o întâlnire cu Manfred Weber, la ea au fost şi Rareş Bogdan, care este europarlamentar şi liderul grupului, nu mai ştiu dacă al europarlamentarilor români sau al celor din PPE, Eugen Tomac, care a activat în acelaşi grup, domnul Pahonţu şi întreaga echipă de securitate a fost cu mine, pentru că asta este legea de protecţie a preşedintelui. Şi, când am ieşit, am întrebat dacă mâncăm aici sau mergem la hotel şi, pentru că era o terasă, am mâncat acolo.