Pîslaru anunţă un "record absolut": România a atras 10 miliarde euro bani europeni într-un singur an

Ministrul interimar al Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, a anunţat, joi, bilanţul ultimului său an de activitate în care a avut ca principală responsabilitate atragerea de fonduri europene prin PNRR, susţinând că a atins un „record absolut”.
„Anul de 10: am atras în România 10 miliarde euro bani europeni într-un singur an (iunie 2025 → iunie 2026)
Este un record absolut pe fonduri europene atrase vreodată în 12 luni consecutive.
În acest an, am triplat absorbţia pe fondurile de coeziune: de la 3.279.387.099 Euro anul trecut la 10.418.362.085 Euro astăzi, adică 7.138.974.986 Euro.
După ce ne-am obişnuit să fim mereu ultimii în toate clasamentele, România este astăzi pe locul 2 în Uniunea Europeană la sume nete absorbite.
În ciclul financiar actual, contractarea a atins pragul de 97% şi sunt sigur că ajungem la 100%. Pe PNRR, am atras sume brute de 2.620.279.973 Euro pe cererea de plată nr. 4 350.692.010 Euro pe cerea de plată nr. 3 = 2.970.971.983 Euro.
Avem perspectiva să ajungem la 95% absorbţie pe PNRR şi, cu responsabilitate politică şi guvernamentală, vom reuşi acest lucru.
Investiţiile din bani europeni au ajuns să reprezinte 76% din investiţiile publice ale României, contribuţie esenţială în reducerea deficitului bugetar.
Mulţumesc profesioniştilor din Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, precum şi colegilor din structurile subordonate şi din teritoriu! Hai, România”, a scris Dragoş Pîslaru pe Facebook.