Nicuşor Dan, ezitare lungă când e întrebat dacă AUR e partid pro-occidental

Preşedintele României a fost întrebat de presă, în această seară, în contextul discuţiilor despre obţinerea unei majorităţi parlamentare pentru viitorul guvern, dacă este de părere că AUR e un partid pro-occidental.
Şeful statului a răspuns după o pauză lungă. Pauza vine în condiţiile în care George Simion a condiţionat votul pentru Guvernul Veştea de scuze publice din partea preşedintelui, pe motiv că a catalogat AUR-ul drept partid anti-occidental. Mai exact, Simon a cerut ca Nicuşor Dan să îşi retracteze sau să îşi ceară scuze pentru afirmaţiile anterioare prin care AUR fusese prezentat ca partid extremist, anti-occidental etc.
Totodată, Nicuşor Dan a precizat că el personal nu l-a mandatat pe Veştea să discute cu AUR.
Redăm fragmentul de dialog:
Reporter: Aţi spus mai devreme şi în mai multe rânduri că vreţi un guvern votat de o majoritate pro-occidentală. AUR este sau nu un partid pro-occidental?
Nicuşor Dan: În opinia mea, nu.
Reporter: Când Veştea s-a dus să negocieze cu AUR, v-a informat?
Nicuşor Dan: Nu, nu. Domnul Veştea a primit un mandat şi, mai departe, a fost sarcina domniei sale.