Nicuşor Dan critică listele negre ale CSM: Nu trebuiau să escaladeze

Preşedintele Nicuşor Dan a avut, joi seară, o primă reacţie legată de „listele negre” ale CSM (Consiliul Superior al Magistraturii), mai exact faţă de faptul că instituţia a făcut o listă cu publicaţii, politicieni, ONG-uri şi cetăţeni care au semnalat problemele din justiţie şi au criticat-o pe Lia Savonea.
Întrebat de presă, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute în Polonia, şeful statului a subliniat că în societate există foarte multe tensiuni şi o „aversiune faţă de magistraţi”, ceea ce „este regretabil”, dar că CSM-ul nu trebuia să escaladeze situaţia.
Reporter: Nu aţi avut nicio reacţie la listele negre ale CSM cu ONG-uri şi cetăţeni. Consideraţi îndreptăţit ce au făcut sau este o exagerare?
Preşedinte: De când exercit mandatul acesta, constatând că există enorm de multă tensiune socială în România, am îndemnat mereu la calm şi la dezescaladare. Este regretabil că, în ultimele luni, s-a ajuns aici; a existat o aversiune socială faţă de magistraţi şi asta nu este normal, chiar dacă ea s-a întâmplat. Este legitim ca CSM (Consiliul Superior al Magistraturii) să îşi apere magistraţii, dar nu este legitim să escaladeze situaţia. Să indici nume şi prenume, persoane fizice şi persoane juridice, ONG-uri — asta nu este deloc corect. Orice escaladare nu face decât rău societăţii româneşti, indiferent din ce parte vine. Ce pot să spun este că nu am mijloace instituţionale pentru a interveni.