Primarul PSD al Buzăului: Grindeanu nu-şi doreşte să fie premier. Ar trebui să vină cu bogăţia, cu lapte şi miere. De unde, frate?!

Jurnalistul Sebastian Zachmann a prezentat, joi, punctele-cheie din interviu pe care i l-a acordat Constantin Toma, primarul Buzăului, la Outsider politic (Recorder).
- “Sorin Grindeanu este o curea de transmisie. Olguţa şi Claudiu practic conduc acest partid. Iar Sorin Grindeanu nu face altceva decât să liniştească treburile, să transmită şi spre partid, şi spre ţară mesajele acestei familii. Din păcate! Nu vreau să o critic pe colega mea, e primar la Craiova, dar eu ştiu că filosofia economică a doamnei Lia Olguţa Vasilescu lasă foarte mult de dorit. Ea spune: «Să mărim salariile până la cer, să mărim pensiile până la cer că va fi bine pentru statul român, că ia impozite mai mari». Problema e că tu te împrumuţi din ce în ce mai scump.”
- V-a cerut partidul să-i daţi voturi lui Simion?
”Am fost chemaţi la Vila Lac, 33 de organizaţii. Ne-a luat în ordine alfabetică şi ni s-a spus: 'Trebuie să aduceţi voturi'. Paul Stănescu ne-a spus, dar erau toţi acolo, şi Grindeanu, şi Neacşu. Ciolacu vorbea cu Trump la telefon. Încă o dată explic, au fost chemaţi primarii din tot judeţul Buzău şi li s-a dat temă: tu aduci 300, tu 500, tu… Şi ce s-a întâmplat? La Buzău, inclusiv parlamentarii n-au votat cu Marcel Ciolacu, dacă vă vine să credeţi, consilieri locali… Le spuneai la rude, aveai în casă acolo o soţie, doi copii: 'Bă, votaţi în felul ăsta'. Chiar şi sora mea Elena a spus la un moment dat: 'Băi, aţi înnebunit?' / 'Despre ce e vorba, măi, Elena?' / 'Băi, risc să mă bată şi bărbatu-miu că i-am spus că trebuie să voteze cu George Simion'. Deci a fost o chestie…”
- Credeţi că s-ar mai fi anulat alegerile prezidenţiale dacă Marcel Ciolacu ar fi reuşit să ajungă în finală cu Călin Georgescu?
„Nu! Cred că ar fi câştigat Călin Georgescu. Era un curent incredibil. Dar nu s-ar fi anulat alegerile”.
- „Lanţul de iubire între mine şi actuala conducere a PSD s-a rupt în momentul în care au dat recomandare votanţilor şi simpatizanţilor PSD să voteze după propria conştiinţă. Atunci am zis: «Între fascism şi democraţie, aleg democraţia». M-am bătut la Buzău, şi în oraşul roşu a ieşit Nicuşor Dan cu 62,5%. Cu o zi înainte, m-a sunat Nicuşor Dan să-mi mulţumească. Cu atât e mai mare dezamăgirea faţă de domnul preşedinte, pentru că a făcut acest joc al conducerii PSD. Faptele arată că a fost o înţelegere. Inclusiv acest atac urât la desfiinţarea unui partid, implicarea în PNL.”
- „Grindeanu nu-şi doreşte să fie premier. Ar trebui să fie pus, să vină cu bogăţia, cu lapte şi miere. De unde, frate?”
- Aţi fost vreodată la vânătoare cu Marcel Ciolacu şi Omar Hayssam?
„Da! Eram om de afaceri. Nu s-a vânat nimic, n-a apărut vânatul. Atunci când am fost eu, a fost inclusiv Ambasadorul Siriei la Bucureşti. S-a rămas şi seara la o cabană, prin zona Nehoiu. S-a dat o masă şi asta a fost tot.”