Analist: E momentul ca ND să se aşeze cu Bolojan la masă. Suspendarea ar fi un prilej ca Georgescu să ajungă preşedinte

Analistul Cristian Hriţuc a opinat, după căderea Guvernului Veştea-PSD, că este momentul ca preşedintele Nicuşor Dan să se aşeze la masă cu şeful PNL Ilie Bolojan şi să găsească o soluţie la actuala criză.
"Aseară am scris câteva consideraţii despre ce a însemnat ziua de ieri. Simion a fost cel care voia să treacă Guvernul Veştea, dar a fost oprit de Peiu şi Dungaciu. Acum vreau să scriu câteva consideraţii şi despre jocul lui Nicuşor Dan de ieri. Din punctul meu de vedere, ieri preşedintele a rămas pe poziţii şi nu a susţinut Guvernul Veştea cu AUR", a afirmat Cristian Hriţuc.
Consultantul politic a adus următoarele argumente în acest sens: "În primul rând, existau pârghii puternice pentru a-l presa pe Simion. Şi instrumente. Nu au fost folosite. În al doilea rând, nu avea niciun interes să creeze o forţă mult mai mare, să aducă AUR într-o poziţie de forţă şi să facă întregul guvern dependent de acesta în perioada viitoare. Nu avea interesul să ajungă el însuşi dependent de voinţa PSD-AUR. Dacă îi ţii divizaţi, poţi supravieţui. Dacă îi laşi să se unească şi pe faţă, nu mai controlezi deloc jocul."
"Nicuşor Dan a greşit mult pe parcursul crizei: a dat girul moţiunii, a greşit în cazul Tomac, a greşit cu Vestea, dar ieri nu a ajuns până în abis. Cred că este momentul unui reset. Am mai spus-o şi o mai spun: este momentul să se aşeze cu Bolojan la masa. Statul se conduce de către oameni responsabili, nu de către oameni ai mafiei. Preşedintele a ajuns la o cotă redusă de popularitate. Ideea unei suspendări este tembelă; nu ar fi decât un prilej ca Georgescu să ajungă preşedinte. Este nevoie de reset, este nevoie ca la masa statului să stea oameni responsabili. Ieri, ND a pus frână. De azi trebuie să vadă încotro duce maşina numită România. Ne-am oprit aproape de zid. Astăzi trebuie să schimbe direcţia", a declarat Cristian Hriţuc.