Dominic Fritz: I-am spus preşedintelui că USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

Şeful USR Dominic Fritz a explicat, marţi, după consultările de la Cotroceni, că vrea o guvernare minoritară cu PNL şi UDMR, cu susţinerea voturilor PSD în Parlament.
"Am avut o discuţie cu preşedintele României despre soluţiile pe care le propunem. USR crede că ţara nu are nevoie doar de un guvern care să treacă cumva cu 233 de voturi prin Parlament, ci mai ales are nevoie de o direcţie clară. Oamenii se aşteaptă să tăiem din privilegii, să tăiem cheltuielile statului şi deficitul, să debirocratizăm radical ca să crească antreprenoriatul, să digitalizăm şi să transparentizăm administraţia publică, să facem reforme în toate instituţiile de control, inclusiv de mediu, şi bineînţeles să rămânem pe o cale clar asumată europeană. Toate aceste lucruri, credem noi, în acest moment nu sunt posibile cu un PSD la guvernare, care evident nu mai are încrederea românilor. De aceea i-am spus preşedintelui că USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD. Asta este o poziţie care nu este nouă", a declarat Nicuşor Dan.
Soluţia propusă de USR
"Cu mare consecvenţă am ţinut această poziţie de când PSD a făcut un pact cu AUR şi unde a dus acest pact am văzut aseară. În schimb, bineînţeles, şi pe baza performanţelor miniştrilor USR stăm la dispoziţie pentru a face parte dintr-un guvern minoritar împreună cu PNL şi UDMR şi bineînţeles că suntem gata să discutăm în ce condiţii un astfel de guvern minoritar ar putea fi susţinut şi de PSD. Credem că parlamentul actual este sau cu greu mai poate fi descris ca un parlament care oglindeşte toate preferinţele românilor.
Tocmai de aceea nouă nu ne este teamă de alegeri anticipate. Din contră, credem că un astfel de pas ar putea să religitimeze procesul democratic în România. Dar evident că vedem şi noi că acest lucru este puţin probabil şi tocmai de aceea suntem gata să ne asumăm responsabilitatea într-un guvern minoritar USR", a afirmat Nicuşor Dan.