Şoşoacă, după consultările de la Cotroceni: Nici nu mai ai ce să ceri. Nu există funcţii câte s-au cerut pentru a vota un guvern

Preşedinta SOS România, Diana Şoşoacă, s-a dezlănţuit, marţi, după consultările de la Palatul Cotroceni, la care a participat împreună cu alţi cinci membri ai partidului.
„Am solicitat din nou să avem un program de guvernare. Şi aşa cum au spus colegii mei, nu dat cu două ore înainte în Parlament, încălcând toate procedurile de la Constituţie, lege şi regulament, măcar cu 48 de ore înainte. Deşi un program de guvernare, mai ales în situaţia României, nu se discută în acest mod”, a afirmat aceasta.
Şoşoacă a spus că „ar trebui să stăm cu toţii la masă şi o lună, şi două, şi trei, până când ne punem de acord cu privire la un program de guvernare care să salveze această ţară”.
„Am mai solicitat să nu se mai ia în considerare ordinele fie de la Tel Aviv, fie de la Bruxelles, fie de la Washington”, a adăugat Şoşoacă.
Şefa SOS a susţinut că oamenii politici nu sunt interesaţi de popor ci doar de cum să mai negocieze funcţii şi că în societate există „divizări, lupte pentru putere”.
„Cred că nu există ministere şi miniştri, secretari de stat, câte funcţii s-au solicitat pentru a fi votat un anumit guvern. Nici nu mai ai ce să te duci să ceri. Pentru că nimeni nu este interesat de popor, ci toţi sunt interesaţi de funcţii şi de cum să mai fure un ban public şi de cum să mai aibă parte de afaceri care să le aducă cât mai mulţi bani”, a declarat Şoşoacă.