Directorul INSCOP: Alegerile anticipate organizate acum ar fi o catastrofă. Doar AUR ar fi avantajat

Sociologul Remus Ştefureac, directorul INSCOP, susţine marţi, într-o postare pe Facebook, că alegerile anticipate ar fi catastrofale pentru ţară dacă ar fi organizate acum, în vremuri de criză economică.
„Doar spun, nu dau cu parul. Oricare ar fi discursul politic al partidelor, şi oricât de exaltate ar fi unele comentarii mai emoţionale, alegerile anticipate organizate acum, în vremuri de criză economică şi maximă expandare a populismului politic radical, ar fi o catastrofă. Una care face parte din jocul legitim democratic, dar o catastrofă pentru ţară, pentru economie, pentru firme, pentru veniturile populaţiei”, a precizat Ştefureac.
Niciun partid, cu excepţia AUR, nu ar fi avantajat de anticipate, a punctat şeful INSCOP.
„Nici chiar PNL, care ar putea lua ceva mai mult acum decât în decembrie 2024 (dar nu mult mai mult acum) nu ar fi avantajat. Şi nici celelalte partide care ar putea lua scoruri similare sau mai mici decât cele din 2024”, a adăugat el.
Ce s-ar întâmpla dacă am avea alegeri anticipate?
„Dacă am avea acum alegeri anticipate, ţara ar fi predată pentru 4 ani în mâinile unui AUR care are posibilitatea reală de a-şi dubla scorul şi de a trece de la statutul de făuritor de regi (king maker), la rege propriu-zis. Cu o reprezentare în Parlament de 40%, preşedintele va fi nevoit atunci să le acorde dreptul de a forma guvernul. Pentru 4 ani. Până în 2030. Sigur, pot fi şi alte interpretări ale efectelor unor alegeri anticipate. Unii spun că viaţa noastră politică are nevoie de un cutremur. Alţii, mai înţelepţi, spun însă ca răul nu trebuie banalizat…”, a conchis Remus Ştefureac.