Lista neagră a PNL a ajuns la 20 de nume. O mare parte din "Facţiunea Conservatoare" va fi exclusă din partid

Cătălin Predoiu, europarlamentarul Rareş Bogdan şi şeful CJ Ilfov Hubert Thuma se numără printre liberalii care urmează să fie excluşi din partid, după ce l-au susţinut pe Adrian Veştea în funcţia de premier desemnat, fără consultarea partidului, au declarat pentru HotNews surse politice.
Lista liberalilor propuşi pentru excluderea din partid cuprinde 20 nume, potrivit surselor citate. Aceştia sunt:
- Cătălin Predoiu – senator
- Monica Anisie – senator, propusă în Guvernul Veştea
- Sorin Cîmpeanu – senator, propus în Guvernul Veştea
- Nicoleta Pauliuc – senator
- Mihai Veştea – senator
- Andrei Baciu – deputat
- Lucian Bode – deputat
- Alina Gorghiu – deputat
- Ion Iordache – deputat
- Aneta Matei – deputat
- Eduard Mititelu, deputat, propus în cabinetul Veştea
- Ciprian Pandea – deputat
- Răzvan Prişcă, primul liberal care şi-a anunţat sprijinul pentru Adrian Veştea
- Sebastian Rusu – deputat
- Ionuţ Stroe – deputat
- Adrian Veştea – preşedinte CJ Braşov
- Rareş Bogdan – europarlamentar
- Hubert Thuma – preşedinte CJ Ilfov
- Toma Petcu – preşedinte CJ Giurgiu
- George Scarlat – deputat
Iniţial, sursele citate au indicat 18 liberali propuşi pentru excluderea din partid, însă ulterior au mai fost adăugaţi doi: şeful CJ Giurgiu, Toma Petcu, şi deputatul George Scarlat.
Decizia urmează să fie luată marţi după-amiază de noua conducere a PNL, aleasă la Congresul Extraordinar de duminică.
Trei liberali s-au salvat de la excludere în ultimul moment.
Este vorba despre Alexandru Popa, Alexandru Andrei şi Andrei Teslariu, care au ieşit din plenul Parlamentului când s-a votat Guvernul Veştea, au mai declarat pentru HotNews surse politice.
În timpul stabilirii calendarului pentru votarea cabinetului Veştea în Parlament, liberalii au cerut ca numele partidului să fie eliminat din lista oficială, deoarece PNL nu a susţinut politic Guvernul.
Cinci liberali au primit ultimatum duminică
Cinci liberali au fost trecuţi pe lista neagră a partidului încă de la sfârşitul săptămânii trecute, în momentul în care Ilie Bolojan şi-a consolidat puterea în PNL, odată cu realegerea sa în funcţia de preşedinte a formaţiunii politice.
Lucian Bode, Rareş Bogdan, Adrian Veştea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu au primit atunci utimatumul dat de conducerea PNL de a părăsi formaţiunea liberală. Acesta a expirat luni, la ora 12:00, astfel că aceştia urmează să fie excluşi din rândul liberalilor, conform deciziei Congresului Extraordinar.
Duminică seară, un grup de 23 de liberali, care se intitulează „facţiunea conservatoare din PNL”, au semnat o declaraţie în care aceştia au susţinut că ultimatumul dat, de a demisiona din partid, este lipsit de temei staturar întrucât este invocat încălcarea unor reguli, fără ca acesea din urmă să fie menţionate explicit.
Mulţi din politicienii din aşa-zisa „Facţiune Conservatoare din cadrul PNL” care au semnat declaraţia se numără pe lista liberalilor care vor fi propuşi pentru excludere.
Din „Facţiunea Conservatoare din cadrul PNL” fac parte: Adrian Veştea, Toma Petcu, Hubert Thuma, Cătălin Predoiu, Rareş Bogdan, Alina Gorghiu, Alexandru Popa, Andrei Alexandru, Andrei Baciu, Monica Anisie, Ciprian Pandea, George Scarlat, Ion Iordache, Lucian Bode, Aneta Matei, Mihai Culeafă, Mihai Veştea, Nicoleta Pauliuc, Ionuţ Stroe, Răzvan Prişcă, Sorin Cîmpeanu, Sebastian Rusu, Eduard Mititelu.
După ultimatum, Alina Gorghiu şi Lucian Bode au declarat că nu vor demisiona din partid şi că vor contesta posibila excludere.